Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt -2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Držela jsem ho v náručí, nemohl dýchat, popsala postřelená žena smrt manažera Eagles of Death Metal

Nick Alexander masakr v Paříži nepřežil... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nick Alexander masakr v Paříži nepřežil... | foto: Twitter/ Polina Buckley

PAŘÍŽ/PRAHA UVNITŘ VIDEO Měl to být další z povedených koncertů rockové kapely Eagles of Death Metal. Místo toho se však páteční vystoupení v koncertním středisku Bataclan v jedné jediné chvíli změnilo v obrovskou tragédii. Během masakru zemřel i pětatřicetiletý Nick Alexander. „Snažila jsem se mu dát dýchání z úst do úst. Pak už ale nemohl vůbec dýchat. Držela jsem ho v náručí,“ popsala dramatické chvíle žena, která se jej snažila zachránit. Marně.

Vystoupení kapely Eagles of Death Metal narušila v pátek pozdě večer střelba. Té zprvu nikdo nevěnoval pozornost, protože rány zněly jako by byly součástí koncertu. Přitom právě tyto zvuky odstartovaly nejhorší teroristický útok v moderních dějinách Francie.

Na otřesné zážitky po dvou dnech od masakru vzpomíná devětačtyřicetiletá Helen Wilsonová, která se i přes to, že sama byla střelena do obou nohou, snažila zachránit život mladíka vedle ní.

‚Držela jsem ho v náručí’

„Střelili ho, když ležel přede mnou,“ vylíčíla děsivé momenty z pátečního útoku Wilsonová pro server Mirror.co.uk. V době, kdy se v koncertním klubu ozývala jedna rána za druhou, což znamenalo smrt pro desítky lidí, ležela Helen na zemi. Nick také. „Někdo se pohnul, oni (útočníci) se otočili a začali po nás střílet,“ pokračovala ve vyprávění.

„Snažila jsem se mu dát dýchání z úst do úst. Pak už ale nemohl vůbec dýchat. Držela jsem ho v náručí,“ popsala jistě nejdramatičtější chvíli v jejím životě. Jí samotnou střeli útočníci do obou nohou.

Pětatřicetiletý Nick pocházel ze Colchesteru v Essexu a živil se jako manažer merchandisingu s logem kapely Eagles of Death Metal.

F*** terrorism, napsala Nickova přítelkyně

Na koncertě byl bez své přítelkyně Poliny Buckleyové. K té se informace o smrti jejího milovaného dostala až později. Zprvu doufala, že Nick masakr přežil a že se jej podaří brzy nalézt. Na sociální síť proto umístila výzvu, aby ji lidé v hledání pomohli. Chvíli nato se však dozvěděla smutnou zprávu. „Jsi a navždy budeš mou životní láskou, Nicku,“ napsala na sociální síť Twitter s hashtagem „f***terrorism.” Z Brooklynu, kde zrovna v době útoku byla, napsala i další příspěvek. V něm mimo jiné vyznala Nickovi lásku. Přitom ještě několik hodin předtím umístila na sociální síť

Na děsivou zprávu reagovala už i Nicková rodina. „S obrovským zármutkem potvrzujeme, že náš milovaný Nick přišel o život včera večer v Bataclanu,“ napsali jeho rodiče Barry, Sheila na Twitter. „Nick nebyl jen syn, bratr a strýc, byl nejlepší přítel každého - štědrý, zábavný a věrný,“ svěřili se veřejnosti. Nick prý zemřel během práce, kterou měl rád. „Děkujeme za podporu naší rodině v těchto těžkých chvílích“.

Nejvíce mrtvých si vyžádaly útoky právě v pařížském hudebním klubu Bataclan. Po střelbě a explozích tam přišlo o život 89 lidí.Podle listu The Guardian patří k francouzským obětem z klubu šestadvacetiletý právník Valentin Ribet, Djamila Houdová (41) nebo manažer u společnosti Universal Music Thomas Ayad (32).

VIDEO: Fanoušek natočil střelbu při koncertu v Bataclanu

Na místě zemřel také osmatřicetiletý hudební fanoušek Mathieu Hoche, pracující jako technik pro televizní stanici France 24, nebo Guillaume Decherf (43), kritik kulturního magazínu Les Inrocks, který psal o posledním albu kapely.

Odvoz raněných z Bataclanu.
Lidé otřesení útokem v Bataclanu.

K mrtvým z Chile patří Patricia San Martinová (55), která v klubu zemřela i se svou dcerou Elsou, která byla francouzskou občankou. Další chilskou obětí je hudebník Luis Valle, dlouhodobě žijící v Paříži.

BILANCE PÁTEČNÍHO TERORISTICKÉHO ÚTOKU V PAŘÍŽI

Počet obětí podle aktuálních údajů dosahuje 129, v kritickém stavu v nemocnicích je pak 99 lidí, zraněno bylo 352 osob.

- Podle agentury AFP je mezi oběťmi také nejméně 20 cizinců z více než 12 států.

- České ministerstvo zahraničí nemá informace o tom, že by mezi oběťmi mohli být i Češi.

- Při útocích zřejmě zahynula Američanka, dvě Tunisanky, Švéd, dva Mexičané, Španělska, dva Rumuni, dva Portugalci, Marokánec, dva občané Chile, jeden Brit, tři Belgičané a Alžířan.

- Nejvíce mrtvých si vyžádaly útoky v pařížském hudebním klubu Bataclan, kde při koncertu americké rockové kapely Eagles of Death Metal zahynulo po střelbě a explozích 89 lidí.

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....