Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Francie: Přístup východu Evropy k imigrantům je skandální. Platí to i pro Česko

Uprchlíci ze Srbska míří dál do Maďarska. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uprchlíci ze Srbska míří dál do Maďarska. | foto: Reuters

PAŘÍŽ Západ a Východ se kvůli uprchlíkům dál štěpí. Podle francouzského ministra zahraničí je přístup některých východoevropských zemí k imigrantům skandální. Laurent Fabius vyzdvihl především Maďarsko, které se od Srbska oddělilo plotem. Kritikou se ale dotkl i všech zemí, které odmítají evropské kvóty; mezi nimi je i Česká republika.

Šéf francouzské diplomacie Fabius v nedělním rozhovoru s rozhlasovou stanicí Europe 1, televizí RTL a listem Le Monde prohlásil, že Budapešť nerespektuje evropské hodnoty. Také řekl, že je šokován, když slyší hovořit o běžencích jako o „produktech“. „Neměli bychom zapomínat, že to jsou muži, ženy a děti se svými úzkostmi a nadějemi,“ zdůraznil Fabius.

Kvóty dělí Evropu

„Když vidím jistý počet zemí Evropy, které neakceptují kvóty, pokládám to za skandální,“ sdělil Fabius v rozhovoru. Dodal, že tyto země se nacházejí na východě kontinentu.

Evropská komise navrhovala přerozdělení části uprchlíků mezi unijními zeměmi na základě závazných kvót. Dobrovolné přijímání uchazečů o azyl podle agentury AFP naráží na nedostatek ochoty v zemích, jako je Maďarsko, Slovensko, Slovinsko nebo Rakousko. 

Česká republika je jedním ze států, které se zavedením závazných kvót nesouhlasí a hodlá uprchlíky přijímat dobrovolně podle svých možností.

‚Odvážné Německo‘

Odvážně se k této problematice podle Fabiuse staví Německo a Francie je po jeho boku, ale odpovědnost by podle ministra měla převzít celá Evropa.

Jmenovitě se Fabius vyjádřil kriticky vůči Maďarsku, které podle něj „nerespektuje společné evropské hodnoty“, když na své hranici staví plot. Podle něj by Budapešť měla bariéru odstranit a Evropská unie by měla vést vážnou debatu s maďarskými představiteli.

Maďarsko v sobotu na hranici se Srbskem dokončilo stavbu plotu, od kterého si slibuje zastavení přílivu migrantů do země. Plot se vine podél celé 175 kilometrů dlouhé hranice se Srbskem a zbývá ho ještě vyhnat do plánované výšky čtyř metrů.

Přistěhovalecká vlna podle Fabiuse jen tak neskončí a bude trvat několik let. Jejími příčinami jsou totiž chudoba, oslabení států a války. Klimatické změny pak v příštích letech tento jev ještě posílí.

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Premiér Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Premiér Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Premiér Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...