Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Svět

FBI po nepokojích v Kapitolu otevřela již přes 160 případů, rozsah vyšetřování je bezprecedentní

Potyčky mezi policií a výtržníky v budově Kapitolu v americkém Washingtonu. foto: Reuters

Washington - Federální úřad pro vyšetřování (FBI) už v souvislosti s vpádem příznivců prezidenta Donalda Trumpa do budovy Kapitolu otevřel přes 160 případů. Na tiskové konferenci to oznámil šéf washingtonské sekce agentury Steven D’Antuono. Společně s ním vystoupil washingtonský prokurátor Michael Sherwin, který avizoval, že obviněných budou nakonec stovky. Rozsah vyšetřování nepokojů v Kongresu označil za bezprecedentní.
  22:11

Udala matku i strýce, že demonstrovali za Trumpa. Byl to správný krok, hájí se studentka

„Nehledě na to, jestli šlo jen o neoprávněný vstup na na půdu Kapitolu, nebo jestli dotyčný umístil podomácku vyrobenou bombu, budete obviněni a budete dopadeni,“ vzkázal na tiskové konferenci Sherwin. Federální ministerstvo spravedlnosti vyšetřování událostí z minulé středy vede právě s washingtonským týmem FBI.

V křesle mluvčího prý seděl muž bez košile s provizorní čelenkou ze zvířecí...
Další z nejčastěji sdílených fotografií ukazovala Richarda „Bigo“ Barnetta...

Agentura Reuters uvedla, že u soudů ve Washingtonu bylo od středečních nepokojů obžalováno nejméně 60 lidí. Ve vazbě v souvislosti s násilným protestem příznivců prezidenta Donalda Trumpa skončili mimo jiných Jake Angeli, který se nechal vyfotit na plénu Senátu v kožešinové čepici s rohy, nebo Richard Barnett, který byl vyfocen v kanceláři šéfky Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové.

Stále v počátcích je zřejmě vyšetřování smrti policisty Briana Sicknicka, který po konfrontaci s výtržníky v nemocnici podlehl zraněním. Americký senátor Bill Cassidy na twitteru zveřejnil fotografii člověka, po němž údajně vyšetřovatelé v této souvislosti pátrají. „Pokud tohoto muže poznáváte, zavolejte prosím FBI,“ napsal senátor ke snímku staršího muže se šedými vousy a modrou zimní čepicí s nápisem „CFD“. Sicknickova smrt je vyšetřována jako vražda.

Nechci žádné násilí, impeachment je ‚absolutně směšný‘ krok, řekl Trump

V důsledku nepokojů v Kapitolu zemřelo celkem pět lidí. Jednu ženu zastřelila policie, další tři lidé podle policie umřeli v důsledku zdravotních příhod. Více než desítka policistů utrpěla zranění, kromě škod na budově Kongresu pak byly hlášeny také krádeže a útoky na novináře.

Podle D’Antuona je aktuálních 160 otevřených případů jen špičkou ledovce. Sherwin označil vyšetřování za bezprecedentní na poměry FBI i ministerstva spravedlnosti a před novináři popisoval „ohromující“ škálu kriminálního jednání. Obvinění prý mohou padnout za obyčejnou krádež pošty, ale také za krádež potenciálně citlivých informací, lidskoprávní prohřešky či vraždu. „Zkoumáme významné případy těžkých zločinů spojené s rozvratnou činností či zločinným spiknutím,“ dodal prokurátor.

Obviněním z krádeže majetku vlády, nezákonného vstupu na půdu Kongresu a také narušení veřejného pořádku už čelí jistý Aaron Mostofsky, kterého v New Yorku zatkli agenti FBI. Média zadrženého označovala za syna newyorského soudce Shloma Mostofskyho.

Výtržníci z Kapitolu nakaženi covidem? Zákonodárcům hrozí po nepokojích infekce

Ještě delší seznam obvinění byl vznesen proti Lonniemu Leroyovi Coffmanovi z Alabamy, který je podezřelý z toho, že nedaleko Kongresu zaparkoval auto naložené podomácku vyrobenými výbušninami, střelnými zbraněmi a municí.

Podle Reuters se vyšetřovatelé dál probírají fotografiemi a videi zveřejněnými na sociálních sítích, které zachytily vniknutí stovek Trumpových příznivců do areálu Kapitolu a jejich střety s policisty. Sherwin zase už před tiskovou konferencí vyzval zástupce médií, kteří byli napadeni nebo čelili výhrůžkám, aby kontaktovali jeho úřad.

NYT s odvoláním na své zdroje uvádí, že vyšetřovatelé už v souvislosti s nepokoji počítají se stíháním více než 150 lidí, přičemž číslo ještě velmi pravděpodobně naroste. „Ministerstvo spravedlnosti a FBI spustili celostátní pátrací operaci s cílem vystopovat desítky lidí, kteří zaútočili na Kapitol,“ shrnul list. Vyšetřování vede washingtonská sekce FBI, která má asi 1600 pracovníků, přičemž analytici se údajně zabývají i radikalizací účastníků nepokojů a možným zapojením „domácích teroristických organizací“ či „zahraničních nepřátel“.

Autor: