Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Udala matku i strýce, že demonstrovali za Trumpa. Byl to správný krok, hájí se studentka

Touto fotkou doprovázela dívka svůj příspěvek na sociální síti Twitter s identifikací své rodiny. foto: Twitter.com/@duke_helenaReprofoto

Doporučujeme
Washington - Demonstrace na podporu Donalda Trumpa, která skončila vniknutím protestujících do Kapitolu, stvořila i rodinné drama. Osmnáctiletá studentka z Massachusetts na jednom z videí spatřila svou matku, tetu i strýce – a rozhodla se je veřejně identifikovat. S matkou coby prezidentovou příznivkyní měla spory dlouhodobě a svého činu nelituje.
  20:06

Brzy po začátku washingtonských protestů se internetem začaly šířit amatérské záběry z akce. Na jednom z videí kolujících po sociálních sítích Helena Dukeová poznala své příbuzné – kromě matky také strýce a tetu. A neváhala se tímto zjištěním pochlubit veřejně. 

„Ahoj, mami. Pamatuješ si, jak jsi mi říkala, abych nechodila na protesty Black Lives Matter? Že mohou být nebezpečné? Nejsi to ty?“ psala na svůj twitterový účet.

Tento tweet pak doprovodila dalším, kde všechny tři členy rodiny zmínila i jmény. „Vzešlo to hodně z toho, že to bylo hrozně pokrytecké,“ vysvětlovala pak nezvyklé jednání studentka rádiu CBC. „Když jsem viděla video a zjistila, že se shánějí po identifikaci lidí na něm, rozhodla jsem se - po dlouhém přemýšlení, protože je to moje rodina – že je to správný krok.“

Mladá dívka údajně netušila, kde její matka je – až do doby, kdy jí její bratranec poslal jedno z videí, kde Trumpovi příznivci ve Washingtonu nepříliš příjemně diskutují s jinou ženou. Té se Helenina matka pokusila vyrazit mobil z ruky a ta ji následně udeřila do obličeje.

Smaž to, prosíme

Rodinné rozpory zapříčiněné rozdílným pohledem na Donalda Trumpa trvaly už nějakou dobu, v poslední době se ale situace zhoršovala. Dle dívčiných slov se matka postupně radikalizovala a věřila konspiračním teoriím.

Práce pro Trumpa jako stigma. Nenajímejte jeho lidi, musí nést následky, vyzývá firmy americký Forbes

„Celý život byla demokratka. Až do zvolení Trumpa. Bylo zvláštní vidět, jak rychle se to změnilo,“ uvedla Dukeová. Vztahy obou žen se vyhrotily loni v červnu po zabití George Floyda. „Když jsem jí řekla, že půjdu na Black Lives Matter protesty, zakázala mi to, protože to prý je násilná organizace a hrozilo by mi nebezpečí.“

Server Buzzfeed News následně uvedl, že se dostal k sms zprávám, které si matka s dcerou i Helenina teta po událostech okolo Kapitolu vyměnily. „Nejsme hrdí na to, jak se to v DC vyvinulo,“ psala dle webu v jedné ze zpráv dívčina teta. „Vím, že se zlobíš, ale tím, že nás vystavíš nebezpečí, se nic nevyřeší. Smaž to, prosím tě o to,“ stálo prý v esemesce.

Tweety s identifikací Heleniných příbuzných jsou však na jejím účtu stále k dispozici. Rodinné vztahy Dukeovy rodiny se tak zřejmě jen tak do normálu nevrátí.

Autor: