Pátek 22. ledna 2021svátek má Slavomír 0 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Práce pro Trumpa jako stigma. Nenajímejte jeho lidi, musí nést následky, vyzývá firmy americký Forbes

Prezident Donald Trump při svém projevu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Donald Trump při svém projevu. | foto: Reuters

Washington Již za pár dní přestane být Donald Trump prezidentem Spojených států amerických. O práci v Bílém domě tak přijde i řada podřízených z jeho administrativy. Do zaměstnanců tiskového oddělení, kteří se starají o prezidentovy mediální výstupy, se teď ostře opřel známý magazín Forbes. A vzkazuje firmám, aby lidi z Trumpovy kanceláře nenajímaly.

V prezidentské kanceláři nastane obměna, Trumpův nástupce Joe Biden si přivede do Bílého domu své lidi. Mnoho zaměstnanců z tiskového odboru si tak bude hledat nové místo. A že to nebudou mít snadné, dokládá i článek prestižního časopisu Forbes. Ten vyšel přeložený i v jeho české mutaci

V něm prezidentův mediální tým ostře kritizoval sám vedoucí redaktor časopisu Randall Lane. A upozorňuje společnost, která by snad někoho takového chtěla zlákat do svých služeb, aby tak raději nečinila.

„Forbes bude předpokládat, že všechno, co vaše firma říká, je lež,“ píše ostře Lane. „Budeme to zkoumat, hned několikrát ověřovat, zabývat se tím s úplně stejnou nedůvěrou jako s jakýkoliv Trumpovým tweetem.“

V článku zvaném “Proč ženeme ty, co lhali pro Trumpa, k odpovědnosti“, novinář uvádí, že to byly právě Trumpovy lži v mediálním prostoru, které demonstranty vybízely a vyprovokovaly k útoku na Kapitol.

Nejsnazší cestou, jak se s neblahými událostmi z Kongresu vyrovnat, je podle něj docílit toho, aby „ti, co se nechovají jako spořádaní občané, nesli následky“. Lane nemluví jen v obecných frázích, naopak jmenuje konkrétní lidi, kteří se na Trumpově prezidentském vystupování podíleli.

Zmiňuje celkem pět lidí, včetně prezidentova historicky prvního tiskového mluvčího Seana Spicera, i všechny jeho nástupce. Nazývá je přitom „Trumpovými spolufabulátory“.

Kapitol ve Washingtonu DC obsazen příznivci Donalda Trumpa.
Ozbrojený podporovatel Donalda Trumpa před budovou Kongresu.

Sami prezidentovi podřízení si přitom dobře uvědomují, že je po konci Trumpova mandátu nečeká snadné shánění práce. Jak píše server Politico, někteří členové osazenstva Bílého domu to vzhledem k současným událostem okolo končící hlavy státu nevidí se svou budoucností zrovna růžově.

„Pro tyhle lidi je to nyní nejtěžší,“ říká jeden z níže postavených zaměstnanců Trumpovy administrativy. „Samozřejmě když pomineme lidi v Kapitolu, policii a lidi, co byli raněni. Pak jsou to ale právě ti, co vložili svou pověst a politickou i kariérní budoucnost do bránění prezidenta. A ten nám to teď opravdu neusnadnil,“ lamentuje zdroj Politica.

Rekordní sledovanost a strach z budoucnosti

A ač se to může zdát paradoxní, nad Trumpovým koncem v úřadu můžou částečně zaplakat obě strany barikády – jak pracovníci prezidentova týmu, tak média samotná. Ta totiž díky výrazné svéhlavosti prezidenta a jeho talentu denodenně vyvolávat kontroverze, měla poslední čtyři roky o program svých relací postaráno.

Ať už diváci současného prezidenta milovali či nenáviděli, rozhodně je nenechával klidným – dokazují to data sledovanosti dvou oblíbených zpravodajských televizí, které minulý měsíc přepisovaly historické tabulky – slavná CNN měla nejvyšší sledovanost za posledních čtyřicet let, konkurenční MSNBC, která funguje od roku 1996, pak dosáhla na nejlepší čísla za celou svou existenci.

Podle informací New York Times se tak moderátoři i producenti obou stanic v posledních týdnech scházejí na utajených schůzkách, kde řeší, co bude dále. Je jim jasné, že Trumpův nástupce Joe Biden zdaleka nebude budit tolik emocí jako jeho kontroverzní předchůdce.

„Co se stane, až nás nebudete potřebovat?“ ptal se údajně jeden z nejoblíbenějších moderátorů MSNBC. Médiím zřejmě začíná nepříliš vítaná doba klidu – doba potrumpovská.

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Velký srovnávací test kombíků: Opel, Renault, Kia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!