Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

FBI zadržela Rusku napojenou na zbrojní lobbisty. Obvinila ji z konspirace ve prospěch Ruské federace

Svět

  22:17aktualizováno  17. července 10:39
PRAHA - Americké ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že zadrželo ruskou občanku žijící ve Washingtonu Marii Butinovou. Devětadvacetiletá žena byla v neděli zatčena FBI a následně obviněna z konspirace ve prospěch ruské vlády při rozvíjení vztahů s americkými občany. Ministerstvo dále uvedlo, že Butinová je podezřelá z infiltrace organizací, které ovlivňují americkou politiku. Ve vazbě zůstane až do středečního slyšení.

Maria Butinová v Moskvě v roce 2013. foto: Facebook - Maria Butinová

Butinová, studentka Americké univerzity, podle ministerstva spravedlnosti pracovala se dvěma nejmenovanými americkými občany a vysoce postaveným ruským státním činitelem pracujícím pro Ruskou centrální banku, který je na americkém seznamu sankcí, snažila se ovlivnit americkou politiku a infiltrovat organizace podporující držení střelných zbraní.

Trump zradil a Putin ho má v kapse, napsal po summitu exšéf CIA. Prezident USA čelí tvrdé kritice i z ‚vlastních řad‘

Záznamy soudu sice ruského státního činitele neidentifikují, podle řady fotografií na facebookovém profilu Butinové však agentura Reuters dospívá k závěru, že by mělo jít o Alexandera Toršina, zástupce ředitele Ruské centrální banky, což agentuře potvrdil i zdroj obeznámený s vyšetřováním. Toršin se dostal na americký seznam sankcí v dubnu.

Butinová založila ruskou lobbistickou skupinu Right to Bear Arms (Právo nosit zbraně) a podle agentury Reuters se účastnila akcí sponzorovaných Národní střeleckou asociací (NRA). V Americe žila jako studentka, ve Washingtonu a New Yorku organizovala večeře a podle obvinění se snažila vytvářet vztahy s americkými politiky, aby zajistila „zadní komunikační vrátka“ za účelem prosazení zájmů ruské federace v americkém rozhodovacím aparátu.

Podle The New York Times se Butinová v roce 2016 snažila dvakrát neúspěšně zorganizovat setkání mezi Trumpem a Putinem.

NRA je americká nezisková organizace pro ochranu občanských práv, která má za cíl podporu civilního držení střelných zbraní na základě Druhého dodatku Ústavy Spojených států amerických.

Právník zadržené Robert Driscoll řekl pro Ria.novosti, že Butinová má v USA povolení k zaměstnání, přednedávnem absolvovala vysokou školu a určitě není ruskou agentkou. Velvyslanectví Ruska ve Spojených státech také oznámilo, že chce zjistit, kde se Butinová nachází, sejít se s ní a probrat celou situaci.

K situaci se vyjádřili i ruští politici, kteří jsou přesvědčeni o nevině Butinové. Předseda výboru Státní dumy pro mezinárodní záležitosti Leonid Sluckij řekl novinářům, že zadření Ruské občanky je dalším projevem „honů na čarodějnice“ a nový pokus o vytvoření politického konfliktu.

Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat