16. července 2018 18:18, aktualizováno  21:51 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump zradil a Putin ho má v kapse, napsal po summitu exšéf CIA. Prezident USA čelí tvrdé kritice i z ‚vlastních řad‘

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 222Diskuse
Za špatné vztahy mezi státy mohou obě strany, uvedl Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Za špatné vztahy mezi státy mohou obě strany, uvedl Trump. | foto: Reuters

WASHINGTON/PRAHA Po pondělním summitu amerického prezidenta s ruským protějškem Vladimirem Putinem se na Donalda Trumpa sesypala kritika ze strany nejen jeho odpůrců, ale i členů Republikánské strany. Nejvýraznější hlas zazněl od bývalého šéfa CIA. Ten považuje Trumpovo chování za zradu USA. Podobně to vidí i bývalý velvyslanec USA v České Republice Eisen.

„Výkon Donalda Trumpa na tiskové konferenci v Helsinkách vyrostl na a překročil hranici ‚vysokých zločinů a přečinů.‘ Nešlo o nic menšího než zradu. Nejen že Trumpovy komentáře byly imbecilní, ale Putin ho má naprosto v kapse. Republikánští patrioti: Kde jste???“ napsal na Twitter bývalý šéf CIA John O. Brennan, který vedl agenturu za vlády prezidenta Baracka Obamy mezi roky 2013 a 2017.

16.července 2018 v 17:52, příspěvek archivován: 16.července 2018 v 18:28

Donald Trump’s press conference performance in Helsinki rises to & exceeds the threshold of “high crimes & misdemeanors.” It was nothing short of treasonous. Not only were Trump’s comments imbecilic, he is wholly in the pocket of Putin. Republican Patriots: Where are you???

Podobně celou situaci vidí i bývalý velvyslanec Spojených států v České republice Norm Eisen, který ve své reakci na Trumpovo setkání s Putinem napsal jen jedno slovo: zrada. Trump totiž na dotaz médií, zda v otázce vměšování Ruska do prezidentských voleb věří více vlastním bezpečnostním službám, nebo prezidentu Putinovi, odpověděl, že si není jistý.

16.července 2018 v 18:13, příspěvek archivován: 16.července 2018 v 19:07

Treason.

„Sám se neustále ptám sám sebe. Nemyslím si, že by byl důvod, proč by se chtěli Rusové vmísit do voleb,“ na otázku, komu věří, jestli Putinovi, nebo vlastním bezpečnostním složkám. „Chtěl bych, aby naši vyšetřovatelé spolupracovali s jejich.“ Podle Putina musí rozhodnout soud, ne tajné služby.

Ruský prezident Vladimir Putin.
Během tiskové konference měli novináři dotazy hlavně na ovlivňování amerických voleb.

Americké tajné služby přitom vměšování již dříve potvrdily. Cílem kampaně bylo podle nich podkopat demokratický proces v zemi a pošpinit demokratickou kandidátku na prezidenta Hillary Clintonovou. Šéf tajných služeb Dan Coats po summitu Trumpa s Putinem uvedl, že americké rozvědky na závěru, že se Rusko vměšovalo do voleb a že se snaží podkopat americkou demokracii, trvají.

„V našem posudku o vměšování Rusů do voleb v roce 2016 a jejich pokračujícím a všudypřítomném úsilí podkopat naši demokracii jsme se vyjádřili jasně,“ uvedl Coats. Dodal, že americké rozvědky budou nadále poskytovat pravdivá a objektivní zpravodajská hodnocení.

Trump na Twitteru po summitu napsal, že má obrovskou důvěru v tajné služby. Dodal, že má také názor, že kvůli budoucnosti není možné soustředit se na minulost, protože dvě největší nukleární mocnosti světa spolu musí vycházet.

16.července 2018 v 21:40, příspěvek archivován: 16.července 2018 v 21:50

As I said today and many times before, “I have GREAT confidence in MY intelligence people.” However, I also recognize that in order to build a brighter future, we cannot exclusively focus on the past – as the world’s two largest nuclear powers, we must get along! #HELSINKI2018

Americký prezident na tiskové konferenci zopakoval, že během předvolební kampaně neexistovala žádná „tajná dohoda“ mezi ním a ruskou vládou. Uvedl, že vedl „čistou kampaň“ a „snadno“ porazil demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou. „Vedl jsem skvělou kampaň, a proto jsem prezidentem,“ dodal Trump.

‚Co na něj Putin má?‘

Rozčarování neskrývají ani američtí politici. Trumpa kritizují nejen demokraté, ale také několik představitelů jeho Republikánské strany.

16.července 2018 v 17:26, příspěvek archivován: 16.července 2018 v 20:19

Every single day, I find myself asking: what do the Russians have on @realDonaldTrump personally, financially, & politically? The answer to that question is that only thing that explains his behavior & his refusal to stand up to Putin. #ABetterDeal

Vůdkyně demokratů ve Sněmovně reprezentantů USA Nancy Pelosiová poznamenala, že Putin na Trumpa něco musí mít, jinak by se takto americký prezident nemohl chovat. „Dnes takzvaný americký lídr ostudně selhal, neboť se nedokázal postavit člověku, který stál v čele útoků,“ napsala na Twitteru Pelosiová s odkazem na 12 Rusů, které USA minulý týden obvinily z hackerských útoků a snah ovlivnit americké prezidentské volby v roce 2016. „Vážně, co na něj Putin má, že se Trump tak bojí?“ dodala.

Vůdce demokratů v Senátu USA Chuck Schumer je přesvědčen, že Trumpova prohlášení, které po boku Putina učinil, povedou k posílení amerických protivníků a zároveň k oslabení obrany USA i spojenců. „Stranit prezidentu Putinovi před americkými bezpečnostními sbory, americkými armádními představiteli a americkými tajnými službami je neuvážené, nebezpečné a je to slabost,“ napsal Schumer na Twitteru.

16.července 2018 v 18:56, příspěvek archivován: 16.července 2018 v 20:56

For the president of the United States to side with President Putin against American law enforcement, American defense officials, and American intelligence agencies is thoughtless, dangerous, and weak. The president is putting himself over our country.

Trump podle kongresmana Adama Schiffa, který je nejvýše postaveným demokratem ve sněmovním výboru pro tajné služby, v podstatě Putinovi v Helsinkách dal povolení ovlivňovat nadcházející listopadové parlamentní volby.

„Prezident Trump po boku diktátora, který ovlivnil naše volby, aby pomohl k Trumpovu zvolení, zaútočil na naše tajné služby a bezpečnostní sbory kvůli tomu, že dělají svou práci,“ uvedl Schiff. „Putin to pochopí jako zelenou pro zásahy (do voleb) v roce 2018, a tak to i je. Zbabělé a ostudné,“ dodal kongresman.

Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan zdůraznil, že není pochyb o tom, že Moskva do voleb v roce 2016 zasahovala a že Trump musí uznat, že Rusko není přítelem Ameriky. „Neexistuje žádná morální rovnocennost mezi Spojenými státy a Ruskem, které zůstává nepřátelské vůči našim nejzákladnějším hodnotám a ideálům,“ uvedl v prohlášení Ryan s tím, že USA musí hnát Moskvu k odpovědnosti a musí ji přimět, aby přestala se svými odpornými útoky na demokracii.

Arizonský republikánský senátor Jeff Flake již před summitem vyjadřoval pochybnosti, zda Trump setkání s ruským prezidentem zvládne. „Nikdy jsem si nemyslel, že uvidím amerického prezidenta vedle ruského, jak bude obviňovat Spojené státy z ruské agrese. Je to zavrženíhodné,“ uvedl Flake.

16.července 2018 v 18:14, příspěvek archivován: 16.července 2018 v 20:19

I never thought I would see the day when our American President would stand on the stage with the Russian President and place blame on the United States for Russian aggression. This is shameful.

Trump podle vlivného republikánského senátora Lindseyho Grahama svým projevem na tiskové konferenci v Helsinkách vyslal Rusku vzkaz, že Spojené státy jsou slabé. „Prezident Trump promarnil příležitost trvat na ruské odpovědnosti za vměšování v roce 2016 a vážně ho varovat s odkazem na nadcházející volby. Trumpovy odpovědi, které bude Rusko vnímat jako známku slabosti, vytvoří daleko více problémů, než kolik jich vyřeší,“ uvedl Graham.

16.července 2018 v 18:11, příspěvek archivován: 16.července 2018 v 20:58

Missed opportunity by President Trump to firmly hold Russia accountable for 2016 meddling and deliver a strong warning regarding future elections. This answer by President Trump will be seen by Russia as a sign of weakness and create far more problems than it solves. (1/3)

Republikánský senátor a Trumpův dlouhodobý kritik John McCain považuje summit za milník, který značí bod nejnižší úrovně amerického prezidentství v historii. Vrcholnou schůzku s Putinem senátor považuje za tragickou chybu a za Trumpovo selhání bránit Ameriku.

16.července 2018 v 20:03, příspěvek archivován: 16.července 2018 v 20:59

Today’s press conference in #Helsinki was one of the most disgraceful performances by an American president in memory. My full statement on the #HelsinkiSummit: https://t.co/lApjctZyZl

Republikánský šéf senátního výboru pro zahraniční vztahy Bob Corker řekl, že Trump se projevil jako loutka, neboť promarnil možnost postavit se za americké tajné služby, které pro něj pracují. „Byl jsem velmi zklamán a zarmoucen... Prezidentovy komentáře nás vykreslily jako zemi loutek,“ dodal senátor.

Trump odmítl Putina kritizovat

Ještě v neděli Trumpův poradce pro národní bezpečnost John Bolton v televizi ABC News tvrdil, že Trumpova administrativa velmi problematicky vnímá ruské vměšování do voleb. „Dnes ale Trump po boku Putina řekl, že nevidí žádný důvod, proč by Rusko do voleb v roce 2016 zasahovalo,“ napsala na Twitteru reportérka ABC Meridith McGrawová.

Nad Trumpovými slovy se pozastavila i americká CNN. Jak uvedla v komentáři na svých webových stránkách, Trump stojící vedle Putina odmítl kritizovat ruského prezidenta za vměšování do voleb a naopak obrátil svou kritiku na ministerstvo spravedlnosti a FBI. 

Sám Putin se však nebál se proti dotazu redaktora agentury AP silně vymezit.

„Jmenujte mi jediný fakt, který hovoří o tajné dohodě (Trumpova volebního štábu s Ruskem) při prezidentských volbách. Jsou to úplné bláboly,“ prohlásil ruský prezident. Je podle něj třeba opírat se o fakta, nikoli o pověsti.

O dvanácti agentech ruské vojenské rozvědky, které minulý týden americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) obvinil z hackerského útoku proti serveru Demokratické strany USA, Putin prý nemá mnoho co říci. Robert Mueller, zvláštní vyšetřovatel FBI prošetřující údajné ruské pletichy, může podle Putina oficiálně požádat o výslech osob, které za považuje viníky.

  • 222Diskuse


Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky


Vyhrajte jednu z poukázek na 500 nebo 1 000 Kč na nákup ve Fresh Corner a MOL
Vyhrajte jednu z poukázek na 500 nebo 1 000 Kč na nákup ve Fresh Corner a MOL

V době od 15. 10. 2018 00:00 do 21. 10. 2018 23:59 odpovězte komentářem pod text soutěže na otázku: „Čím zabavujete svoje dítko při dlouhých cestách autem?“ Vyhrajte jednu z tankovacích karet v hodnotě 500 Kč, nebo 1000 Kč na nákup pohonných hmot i občerstvení na čerpacích stanicích MOL v konceptu Fresh Corner.