Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Místo škol dostávaly peníze i pivovary. Fico žádá po dotační aféře hlavu ministra

Robert Fico na tiskové konferenci v Berlíně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robert Fico na tiskové konferenci v Berlíně. | foto: Reuters

BRATISLAVA Slovenský ministr školství Peter Plavčan po aféře spojené s podezřením z netransparentního rozdělování evropských dotací patrně skončí ve funkci. Premiér a předseda nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Robert Fico ve středu oznámil, že požádal šéfa koaliční Slovenské národní strany (SNS) Andreje Danka, která Plavčana na vládní post dosadila, aby mu předložil návrh na jméno nového ministra školství. SNS minulý týden odstartovala krizi ve tříčlenné vládní koalici, když oznámila vypovězení koaliční smlouvy.

Kauza s rozdělováním peněz na výzkum a vývoj propukla poté, co vyšlo najevo, že se svými projekty neuspěly například univerzity či Slovenská akademie věd. Naopak, dotace by měly dostat i firmy, které se výzkumu dosud nevěnovaly.

„Stíny podezření přetrvávají. Proto jsem nucen požádat předsedu Slovenské národní strany, aby mi předložil návrh na nového ministra školství, a to co v nejkratší době,“ řekl Fico novinářům. SNS požadavek premiéra zatím nekomentovala.

Podle slovenské ústavy návrh na jmenování či odvolání ministrů premiér předkládá prezidentovi, který je povinen žádosti předsedy vlády vyhovět.

Plavčan již tento týden ohlásil zrušení jednoho ze zmiňovaných dotačních programů či nastavení nových pravidel hodnocení žádostí.

Směr-SD a další koaliční strana Most-Híd podle Fica nevidí důvody k vypsání předčasných voleb. „Vláda je úspěšná a každý, kdo tuto vládu chce rozbít, nebo by chtěl rozbít, a je jedno, zda zvenčí či zevnitř, jedná proti zájmům této země,“ řekl Fico.

Zmiňovaná aféra kolem rozdělování evropských dotací patrně stála i za

Slovenská vládní krize v datech

7. srpna - SNS vypověděla koaliční smlouvu. Předseda strany a také sněmovny Andrej Danko požádal o změnu pravidel pro fungování koalice.

14. srpna - Plavčan oznámil, že ministerstvo školství zruší jeden z kontroverzních programů rozdělování evropských dotací na podporu výzkumu a vývoje. Stávající program podpory dlouhodobého strategického výzkumu a vývoje bude podle ministra zrušen a opětovně vypsán, další obdobná výzva zůstane v platnosti, vítězné projekty budou zveřejněny.

15. srpna - Předsedové tří vládních stran v prohlášení uvedli, že se během konzultací dohodli kromě jiného na postupu při přípravě dodatku ke koaliční smlouvě a že není nutné plánované zasedání koaliční rady.

16. srpna - Premiér a předseda nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Robert Fico oznámil, že požádal šéfa SNS Danka, aby mu předložil návrh na jméno nového ministra školství.

rozkolem ve vládní koalici, a to zejména mezi SNS a Směrem-SD. SNS po vypuknutí krize začala obviňovat Směr-SD, že skandál vyvolala podsouváním informací opozici, respektive machinace s rozdělením peněz prý mají na svědomí lidé spjatí s Ficovou stranou.

Ještě v úterý předsedové koaličních stran ve společném prohlášení uvedli, že se dohodli kromě jiného na postupu při přípravě dodatku ke koaliční smlouvě.

„Snažíme se situaci napravit. Neodešlo ani jedno euro. Pokud došlo k pochybením, přijmu tvrdá opatření,“ uvedl Plavčan k rozělování dotací. Rezignaci na post ministra odmítl, pochybení podle něj vznikla v minulosti.

Stávající program podpory dlouhodobého strategického výzkumu a vývoje bude podle ministra zrušen a opětovně vypsán, další obdobná výzva zůstane v platnosti, vítězné projekty budou zveřejněny.

Hodnota všech zmiňovaných programů se podle dřívějších informací pohybuje kolem částky 600 milionů eur (15,7 miliardy korun). Podle dřívějších informací by dotace na základě výsledků hodnocení žádostí nedostaly přímo vědecké parky univerzit. Podle médií naopak s projekty uspěly i firmy s nízkým počtem zaměstnanců, které se výzkumu a vývoji dosud nevěnovaly, například pivovary. O postup Bratislavy při dotacích se začala zajímat rovněž Evropská komise, programy prověří i slovenský nejvyšší kontrolní úřad.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!