Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Finsko dostalo zatykač na expremiéra Katalánska. Ten mezitím odjel do Belgie

Svět

  14:28aktualizováno  18:54
BARCELONA - Finsko obdrželo mezinárodní zatykač vydaný Španělskem na bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta, který byl v pátek spolu s dalšími katalánskými politiky obžalován ze vzpoury kvůli snahám o nezávislost Katalánska. Jakmile policie dopadne Puigdemonta, bude zahájen běžný proces vydání, v současné chvíli však nemá informace o jeho pobytu, uvedly finské úřady v sobotním prohlášení. Puigdemont však mezitím odjel z Finska zpět do Belgie, uvedla AFP.

Katalánský expremiér Carles Puigdemont. foto: Reuters

Vůdce katalánských separatistů byl od čtvrtka na návštěvě Finska kvůli setkání se zákonodárci a účasti na konferenci. Tam jej zastihlo páteční rozhodnutí španělské justice, která jej spolu s 12 dalšími politiky obžalovala ze vzpoury kvůli snahám o nezávislost Katalánska. Poslanec Mikko Karna, který organizoval jeho návštěvu, v sobotu na twitteru uvedl, že Puigdemont opustil Finsko již v pátek večer a zamířil do Belgie.

Puigdemont žije od loňského roku v exilu v Belgii, od čtvrtka je však na návštěvě Finska kvůli setkání se zákonodárci a účasti na konferenci. Puigdemontův právník Jaume Alonso-Cuevillas v rozhovoru se španělskou rozhlasovou stanicí Catalunya Radio již dříve řekl, že jeho klient se sám dostaví na policii.

Za vzpouru hrozí ve Španělsku až 25 let vězení. Španělský vyšetřující soudce Pablo Llarena obžaloval v pátek ze vzpoury 13 katalánských politiků. Trestného činu se podle obžaloby měli politici dopustit tím, že se snažili o odtržení Katalánska od Španělska. 

Kromě Puigdemonta je mezi obžalovanými kandidát na nového premiéra regionu Jordi Turull či bývala šéfka regionálního parlamentu Carme Forcadellová. V separatistické kauze bývalého vedení Katalánska bylo dosud obviněno 28 lidí, kromě tří z nich byli všichni obžalováni.

V Katalánsku zrušili hlasování o novém premiérovi

V Barceloně demonstrovali separatisté proti návštěvě španělského krále

Předseda katalánského parlamentu Roger Torrent v sobotu zrušil plánované hlasování o novém premiérovi tohoto autonomního španělského regionu. Kandidátem byl separatistický exministr Jordi Turull, který byl v pátek stejně jako další členové bývalého vedení regionu poslán do vazby kvůli obžalobě ze vzpoury. Informovala o tom španělská média.

„Dnes by Turull získal hlasy pro zvolení premiérem, ale je ve věznici,“ prohlásil šéf klubu nejsilnější separatistické koalice Společně pro Katalánsko (JXCat) Quim Torra, podle něhož španělský nejvyšší soud nepřípustně zasáhl do výkonu Turullovy politické funkce. 

Zásahy policie proti protestujícím byly hlášeny především z katalánské...
Při demonstracích v Barceloně bylo zraněno více než 20 osob.

Při demonstracích v Barceloně bylo zraněno více než 20 osob

Turull neuspěl v prvním kole volby, které se konalo ve čtvrtek. Tehdy jej nepodpořila nejmenší separatistická strana Kandidátka lidové jednoty (CUP), bez jejíchž čtyř hlasů nemají stoupenci nezávislosti Katalánska potřebnou většinu 68 hlasů ve 135členném sboru. Torra naznačil, že na druhý pokus by zvolení vyšlo, ačkoli CUP se ke svému plánovanému postupu jednoznačně nevyjádřila. 

Turull byl v pátek spolu s dalšími 12 politiky obžalován kvůli loňské snaze o vyhlášení nezávislosti Katalánska. Podle místních médií je mezi obžalovanými i uprchlý katalánský expremiér Carles Puigdemont či bývala šéfka regionálního parlamentu Carme Forcadellová. Nejvyšší soud uvalil vazbu na Turulla, Forcadellovou a trojici dalších politiků, kteří se k soudnímu jednání dostavili.

Rozhodnutí o obžalobě vyvolalo v Barceloně a dalších katalánských městech masové demonstrace, při nichž bylo zraněno přes 20 lidí.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...