Sobota 26. září 2020svátek má Andrea 10 °C déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Firma v Indii zavádí ‚menstruační prázdniny’. Chce tak bojovat proti tabuizaci periody v zemi

Indky - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Indky - ilustrační foto. | foto: Lidovky.cz

Londýn/Praha  Indická služba na dovoz jídla Zomato se rozhodla ulevit svým zaměstnankyním. Dopřeje jim „menstruační prázdniny,“ konkrétně 10 dní volna ročně navíc. Zaměstnavatel uvedl, že tímto rozhodnutím se snaží bojovat se stigmatem ženské periody, která je prý v zemi stále tabuizována.

„Neměly byste pociťovat stud nebo stigma ohledně žádosti o dovolenou kvůli menstruaci,“ napsal generální ředitel Zomato Deepinder Goyal svým zaměstnankyním v interním e-mailu v sobotu. Firma, která zajišťuje donáškovou službu jídla v Indii, byla založena v roce 2008 a nyní čítá více než 5 000 zaměstnanců.

Jak píše server The Guardian, společnost Zomato je nejvýznamnější organizací při zavádění takovéto interní politiky, zvláště v zemi, kde je menstruace pro někoho stále tabu. „Měly byste se cítit uvolněně, když máte svým kolegům říct, že si kvůli periodě berete na den volno,“ dodal generální ředitel společnosti.

Miliony žen a dívek v Indii zažívají diskriminaci a zdravotní problémy ve spojitosti s nedostatkem informací ohledně menstruačního cyklu.

V roce 2018 se indický nejvyšší soud rozhodl zrušit po staletí trvající zákaz pro všechny ženy ve věku od deseti do padesáti let. Ty nesměly vcházet do hinduistického chrámu Sabarimala v jihoindickém státě Kérala. Rozhodnutí vedlo k celonárodní debatě o právech žen.

Zákaz byl totiž podle soudu nezákonný, protože porušoval právo na vyznání víry. Přesto ale konzervativní vyznavači hinduistické víry zamezovali ženám do chrámu vstupovat. Tvrdí totiž, že zachování takového zákazu je nezbytné pro rituály spojené s hlavním bohem chrámu, který žije ve věčném celibátu.

,

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Aleš Rajch, vedoucí Ústavu konzervace potravin na Vysoké škole... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Módní návrhářka Tereza Vu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.