Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
8. března 2018 7:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na Floridě schválili vyzbrojení části učitelů, pušku už si nebudou moct koupit 18letí

Místo zákazu zbraní na Floridě prošla mírnější forma restrikcí (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Místo zákazu zbraní na Floridě prošla mírnější forma restrikcí (ilustrační snímek). | foto: Reuters

TALLAHASSEE Floridští zákonodárci ve středu schválili zpřísnění pravidel prodeje střelných zbraní motivované únorovým krveprolitím na střední škole v Parklandu. Obě komory místního zákonodárného sboru souhlasily se zvýšením věku pro nákup pušek a možností vyzbrojení některých učitelů. Požadavky studentů na úplný zákaz prodeje útočných zbraní však nevyslyšeli, uvedla agentura AP.

Kompromisní návrh schválený ve Sněmovně reprezentantů poměrem hlasů 67 ku 50 zvyšuje věkovou hranici pro prodej pušek z 18 na 21 let. Zavádí také třídenní čekací lhůtu při nákupu všech zbraní a dává možnost nosit do školy zbraň k ochraně bezpečí žáků těm učitelům, kteří absolvují speciální výcvik.

Zatímco někteří republikáni měli výhrady ke zvyšování věkové hranice, demokratům naopak vadilo spíše vyzbrojování učitelů.

Trump se studenty floridské Douglas High.
Nicolas Cruz veden policií do cely po střelbě v Parklandu.

„Tahle místnost, tenhle stát i celá tahle země je kulturně rozdělena. A před námi je návrh, který není dokonalý,“ řekla podle agentury AP demokratka Kristin Jacobsová, která přes výhrady návrh podpořila. Senát návrh odsouhlasil již v pondělí. 

Nyní jej posoudí republikánský guvernér Rick Scott, který oznámil, že zatím ještě není rozhodnut, jak se k němu postaví. Pokud jej do 15 dnů nevetuje, začne zákon platit i bez jeho podpisu.

Sněmovna návrh schválila v den, kdy velká porota obvinila devatenáctiletého Nikolase Cruze ze sedmnáctinásobné vraždy. Jeho útok na floridskou střední školu rozpoutal v USA debatu o zpříšnění pravidel pro nákup a držení zbraní, do níž výrazně promlouvají studenti. Dílčí změny připustil i prezident Donald Trump, shoda na nějakém zásadnějším návrhu v americkém Kongresu je však i kvůli silnému tlaku lobby majitelů zbraní zatím v nedohlednu.

Premium

Neustále se mě ptají na honorář, říká „holčička“ z reklamy s prasátkem

Sandra Flemrová (Plzeň, 2. prosince 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tak nám ta malá holčička z prasátkové reklamy na kofolu trochu povyrostla. Už jí je dvacet, jmenuje se Sandra Flemrová...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Jiří Strach | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

OVĚŘENO: Jak udělat fotku do rodinného alba, aby vypadala jak od profíka?
OVĚŘENO: Jak udělat fotku do rodinného alba, aby vypadala jak od profíka?

Děti se nefotí zrovna snadno. Neustále někde pobíhají a nepostojí na jednom místě. Protože se všechno odehrává rychle, je dobré, když budete rychlí vy i vaše technika. Přečtěte si rady, jak udělat hezkou rodinnou fotku i s těmi nejmenšími.