Úterý 2. června 2020svátek má Jarmil 8 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ve Francii i Británii lidé nadále umírají po stovkách za den, přesto se situace lepší

Zdravotník vystupuje ze sanitky, aby odebral test na nemoc COVID-19 ve městě... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdravotník vystupuje ze sanitky, aby odebral test na nemoc COVID-19 ve městě... | foto: Reuters

Londýn Nemocnice a pečovatelská zařízení ve Francii za den ohlásily dalších 110 úmrtí spojených s nemocí covid-19, čímž oficiální bilance epidemie v zemi stoupla na 28 132 mrtvých. Uvedla to agentura Reuters. Francie nadále hlásí čtvrtý nejvyšší počet obětí nákazy po Spojených státech, Británii a Itálii, a to i po úterním poklesu vládního součtu.

Bilance bez ohledu na 125 nových úmrtí v nemocnicích klesla z 28 239 zemřelých na 28 022, což ministerstvo zdravotnictví zdůvodnilo „úpravami v hlášení dat pocházejících od regionálních zdravotnických orgánů“. Revize se týkala údajů o mrtvých v domovech důchodců, která představují více než třetinu celkového počtu.

Středeční vývoj znamená nárůst bilance o 0,4 procenta, píše Reuters. Potvrzených případů nákazy koronavirem přibylo 418, tedy o stovku méně než v úterý. Celkem jich ve Francii evidují 143 845.

Devět dní po zahájení uvolňování karanténního režimu pak v zemi pokračoval pokles vytíženosti nemocnic v souvislosti s covidem-19. Počet hospitalizovaných s touto diagnózou ve středu spadl na 17 941, z nichž necelých 1800 bylo na jednotkách intenzivní péče.

Ve Španělsku provedli revizi bilance mrtvých

Španělské ministerstvo zdravotnictví v úterý oznámilo dalších 283 úmrtí s covidem-19, tedy podstatně více, než v předchozích dnech. Důvodem vyšší bilance jsou však dříve nezapočítaná data, podle úřadu za posledních sedm dní zemřelo v souvislosti s nákazou jen 35 lidí. Informoval o tom deník El País.

V pondělí španělská vláda provedla překvapivou revizi bilance mrtvých a nakažených. Počet obětí v souvislosti s koronavirem v zemi se tak snížil o téměř 2000. Díky novému systému shromažďování údajů úřady identifikovaly případy, které byly do bilance započítané dvakrát či vyloučily úmrtí, která s koronavirem nesouvisela, uvedl nyní Fernando Simón z ministerstva zdravotnictví.

Dnešní bilance 283 úmrtí je podle Simóna výsledkem započítání starších případů, kterým teprve bude přiřazeno datum úmrtí. Tento proces potrvá několik dní.

Celkem tedy Španělsko nyní eviduje 27.117 lidí, kteří zemřeli v souvislosti s koronavirovou infekcí. Testy nákazu od jejího propuknutí v zemi potvrdily u 236.259 lidí, od pondělka přibylo 859 nových případů.

Mluvčí španělského vládního kabinetu dnes uvedla, že úprava metodologie může sice zkreslit statistické analýzy postupu koronaviru v zemi, změna systému však byla nutná. „Je absolutně nezbytné, abychom věděli, jak se tato nemoc šíří,“ uvedla mluvčí.

S koronavirem v Británii zemřelo dalších 363 lidí, hlásí vláda

Oficiální britská bilance epidemie covidu-19 za den narostla o dalších 363 úmrtí, oznámil na pravidelném vládním briefingu ministr kultury Oliver Dowden. Počet mrtvých ohlášených za poslední 24hodinový úsek je výrazně nižší než předchozí denní součet, který činil 545 případů, minulou středu zase přibylo 494 mrtvých. Britská bilance od začátku epidemie už narostla na 35 704 obětí.

Britská vláda aktuálně eviduje veškerá úmrtí lidí, kteří měli pozitivní test na koronavirus, přičemž oznamovaná čísla jsou vždy platná k předešlému večeru. Obecně se předpokládá, že skutečný počet smrtí spojených s virem SARS-CoV-2 je „mnohem vyšší“ než údaj od ministerstva zdravotnictví, napsala zpravodajská společnost BBC.

Vrchol epidemie má nicméně Británie podle dostupných údajů již několik týdnů za sebou a pozornost se nyní obrací k další fázi boje proti nákaze. Vláda už téměř dva měsíce po obyvatelích požaduje, aby co nejméně vycházeli na ulici; školy, restaurace či další postradatelné podniky v zemi zůstávají zavřené.

Po drobných krocích z minulého týdne je další uvolňování karanténních opatření naplánované na začátek června. Premiér Boris Johnson ve středu v parlamentu ujišťoval, že Spojené království už v té době bude mít k dispozici infrastrukturu pro efektivnější mapování infekce a dohledávání ohrožených obyvatel. Tato iniciativa je centrálním bodem strategie postupného návratu k ekonomickým a společenským aktivitám.

„Do 1. června (systém) bude připraven,“ prohlásil předseda vlády při interpelacích v dolní komoře parlamentu. Ještě o necelý den dříve se přitom vláda zdráhala podobný slib vyslovit. Johnson ve středu řekl, že vláda už rekrutovala 24 000 "trasovačů“, tedy lidí, jejichž úkolem bude identifikovat kontakty nakažených osob.

Itálie hlásí za den méně úmrtí s covid-19

Itálie hlásí za den 161 úmrtí s nemocí covid-19 a 665 nových případů nákazy koronavirem, obě čísla jsou nižší než o den dříve. Celkem šedesátimilionová země eviduje 32 330 úmrtí s covidem-19 a 227 364 potvrzených případů nákazy od února. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na úřad italské civilní ochrany.

V počtu úmrtí s covidem-19 je Itálie třetí na světě po Británii a Spojených státech, v počtu potvrzených případů nákazy koronavirem je šestá. Z 227 364 potvrzených případů nákazy od února se v Itálii už více než polovina lidí vyléčila (132 282).

Nově nakažených přibylo dnes v evidenci úřadu italské civilní ochrany 665, o den dříve to bylo 813 a v pondělí 451, což byl nejnižší údaj od začátku března. Úmrtí s covidem-19 dnes civilní ochrana oznámila 161, v úterý 162 a v pondělí 99, což bylo nejméně za více než dva měsíce.

V Itálii bylo podle dnešních údajů dosud provedeno dva miliony testů na koronavirus. Nyní je v zemi 62.752 evidovaných lidí s covidem-19, z toho 676 leží na jednotkách intenzivní péče.

Také Itálie už zahájila tento měsíc uvolňování omezení, která zavedla pro celou zemi jako první v Evropě 9. března. Postupné uvolňování začalo 4. května, od tohoto týdne úřady povolilx otevření malých obchodů, restaurací, barů, muzeí či knihoven a věřící mohli v pondělí poprvé po dvou měsících do kostela na mši. Od 3. června Itálie otevře hranice pro lidi ze zemí schengenského prostoru a zruší omezení pro své občany při cestování uvnitř země.

CDC eviduje 91 664 úmrtí způsobených koronavirem v USA

Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) ve středu evidovalo o 1324 úmrtí způsobených koronavirem více než v úterý. Agentura Reuters napsala, že její bilance za den narostla z 90 340 mrtvých na 91 664. Statistiku známých případů infekce CDC aktualizovalo z 1,504 830 na 1,528 235, přibylo tedy na 23 400 zjištěných nákaz.

Údaje CDC ovšem nemusí nutně zahrnovat všechny případy hlášené z jednotlivých států USA. Americká média či Univerzita Johnse Hopkinse (JHU) aktuálně evidují více než 92 600 úmrtí spojených s nemocí covid-19. Podle databáze JHU se ve Spojených státech, které mají asi 330 milionů obyvatel, virus SARS-CoV-2 od počátku jeho šíření potvrdil u bezmála 1,54 milionu lidí.

Bilance nakažených i mrtvých jsou v USA suverénně nejvyšší ze všech zemí světa, při zohlednění velikosti populace jsou ale hodnoty z některých evropských zemí horší. Podle deníku Le Monde připadá ve Spojených státech na každý milion obyvatel asi 280 obětí covidu-19.

Podle nového propočtu výzkumníků z Massachusettské univerzity, který vychází z devíti epidemických modelů, dosáhne 13. června počet úmrtí způsobených koronavirem v USA 113 000. Institut pro měření a vyhodnocování zdraví (IHME) při Washingtonské univerzitě aktuálně odhaduje, že na začátku srpna bude těchto případů bezmála 143 500.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Novinář Luboš Xaver Veselý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Radim Mazanec z Neuromuskulárního centra Neurologické kliniky ve Fakultní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!