20. srpna 2010 15:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Francie poslala do Bukurešti další letadlo vyhoštěných Romů

Romové v odletové hale | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Romové v odletové hale | foto: Reuters

PAŘÍŽ Z Francie dnes odletělo do Rumunska další letadlo s vyhoštěnými rumunskými Romy, kteří v zemi pobývali ilegálně. Tentokrát se jedná o asi 130 osob. Ve čtvrtek se takto muselo vrátit do vlasti na 90 Romů. Celkem chce Francie v nejbližší době vyhostit kolem 700 rumunských a bulharských Romů.

Rumunský tisk dnes ooznačil za "neúčinnou a pokryteckou" francouzskou politiku vůči Romům. Podle některých médií je výlučným cílem radikálního postupu zvýšit preference prezidenta Nicolase Sarkozyho před prezidentskými volbami v roce 2012.

Francouzští policisté kontrolují doklady rumunských Romů v táboře u Aix-en-Provence

Nynější kroky úřadů souvisejí s nedávnými incidenty ve městě Saint-Aignan, kde skupina Romů napadla policejní stanici. Sarkozy pak svolal zvláštní schůzi věnovanou Romům a kočovníkům a vyhlásil "válku" zločinnosti. V jejím rámci bylo mimo jiné zrušeno 51 nelegálních romských táborů. Dva další byly zlikvidovány ve čtvrtek.

Každý vypovězený dospělý Rom obdržel "humanitární pomoc k návratu" 300 eur (7500 korun), dítě 100 eur (2500 korun). Vyhoštění hrozí v budoucnosti podle komentářů dalším tisícovkám Romů v zemi.

Francouzští policisté kontrolují doklady rumunských Romů v táboře u Aix-en-Provence

Čtěte také

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNICKÝ INŽENÝR

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj
nabízený plat: 45 000 - 60 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz