Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Francie spustila pohotovostní plán pro případ neřízeného brexitu, oznámil premiér Phelippe

Svět

  11:46
Paříž - Francie spustila pohotovostní plán pro případ, že Británie odejde z Evropské unie 29. března bez jakékoli dohody. Oznámil to ve čtvrtek francouzský premiér Édouard Philippe. Jak dodal, Paříž investuje 50 milionů eur (1,3 miliardy Kč) do francouzských přístavů a letišť, aby zmírnila případné dopady takzvaného neřízeného brexitu.

Předseda francouzské vlády Édouard Philippe. foto: AP/ČTK

Podle šéfa francouzské vlády se scénář odchodu Británie z EU bez dohody jeví jako stále více pravděpodobnější. „Právě z tohoto důvodu jsem spustil plán týkající se brexitu bez dohody,“ řekl Philippe novinářům. Plán zahrnuje mimo jiné legislativní opatření, která mají zajistit, že po brexitu nebude přerušena ochrana práv francouzských občanů či firem, dodala agentura Reuters.

Mayová je nezničitelná jako Nokia 5210. Británie zůstává v brexitovém patu

Již dříve se objevily informace, že francouzská celní správa na internetu zveřejnila podrobné informace pro podnikatele, jak se připravit na brexit a jeho případné formy. Do roku 2020 by rovněž tamní celní správa měla postupně najmout dalších 700 zaměstnanců, kteří budou mít na starosti kontroly na hranicích, zejména v přístavech Le Havre, Calais či Dunkerk a u kanálu La Manche.

V úterý britští poslanci odmítli dohodu o vystoupení Spojeného království z Evropské unie, kterou se sedmadvacítkou dojednala premiérka Theresa Mayová. Konzervativní předsedkyně vlády teď musí na základě nedávno schváleného dodatku zákona představit v Dolní sněmovně do tří zasedacích dnů, tedy do 21. ledna, takzvaný „plán B“. Alternativami jsou odložení brexitu, předčasné volby, druhé referendum o vystoupení, ale i neřízený brexit bez dohody.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!