17. ledna 2019 22:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Tvrdý brexit podle Zemana nebude katastrofa, čeká ale nižší příspěvky z EU

Prezident Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman. | foto: ČTK

Prezident Miloš Zeman si nemyslí, že případný odchod Velké Británie z Evropské unie bez vyjednané dohody bude katastrofa. Nepříjemnosti asi budou, řekl ve čtvrtek v televizi Barrandov. Plně podporuje zákon, který pro případ takzvaného tvrdého brexitu připravila česká vláda. Očekává, že po vystoupeni Británie se sníží částka z EU pro Česko, protože v unijním rozpočtu bude chybět britský příspěvek.

Britští poslanci v úterý odmítli dohodu o odchodu Británie z EU, kterou sjednala vláda Theresy Mayové s unijními vyjednávači. Návrh na další postup Mayová představí v parlamentu příští pondělí. Pokud se nepodaří dohodu schválit nebo odložit termín vystoupení, může 29. března nastat takzvaný tvrdý nebo neřízený brexit. „Nemyslím si, že to bude katastrofa, i když určité nepříjemnosti tam asi budou,“ řekl Zeman na otázku na dopady tvrdého brexitu. Mayová podle něj ve vyjednávání s EU nevystupuje příliš přesvědčivě.

Národním zájmem je podle Zemana ochrana českých exportérů a ochrana asi 100 tisíc českých občanů, kteří v Británii pracují nebo studují. Věří, že tito lidé nebudou ohroženi, ale musí se pro to něco dělat. „Plně podporuji vládní návrh zákona o bilaterálních vztazích s Británií,“ řekl.

Kabinet poslal před týdnem do Sněmovny zákon upravující vztahy mezi ČR a Spojeným královstvím pro případ, že Británie vystoupí z EU bez dohody. Návrh počítá s přechodným obdobím do 31. prosince 2020, během něhož bude ve vybraných oblastech britským občanům zaručeno stejné zacházení, jako by nadále byli v postavení občanů EU. Vetovat zrychlené projednání zákona se nechystá žádná ze sněmovních stran. Očekávají ale stejně vstřícný postoj britské strany.

ČTK

Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout
Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se kterými si můžete užít nejen na svátek zamilovaných. Stačí vytisknout, nastříhat a obdarovat partnera i sebe.

Najdete na Lidovky.cz