17. ledna 2019 12:19, aktualizováno  12:37 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Mayová svůj ‚plán B‘ pro brexit představí v pondělí. Poslanci o něm rozhodnou za dva týdny

Premiérka Mayová v parlamentu neuspěla. Po hlasování požádala, aby opozice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiérka Mayová v parlamentu neuspěla. Po hlasování požádala, aby opozice... | foto: Reuters

Londýn Návrh na další postup v otázce plánovaného odchodu Británie z Evropské unie představí britská premiérka Theresa Mayová parlamentu příští pondělí. Termín, o kterém se v uplynulých dnech hovořilo jako o nejzazším možném, potvrdila ve čtvrtek Andrea Leadsomová, která organizuje vládní agendu v Dolní sněmovně. V úterý 29. ledna budou o takzvaném plánu B poslanci celý den debatovat a následně i hlasovat.

Původně měla vláda v případě odmítnutí brexitové dohody předložit parlamentu alternativní návrh do tří týdnů. Minulý týden ale schválili zákonodárci dodatek k zákonu o odchodu Británie z Evropské unie, který vládě ukládá přijít s plánem B nejpozději do tří zasedacích dnů po odmítnutí dohody. Vzhledem k tomu, že britská Dolní komora v pátek běžně nezasedá, bude třetím zasedacím dnem od úterního odmítnutí dohody právě pondělí 21. ledna.

„Celodenní debata o návrhu se bude konat v úterý 29. ledna,“ uvedla Leadsomová.

Dohodu, kterou vyjednala vláda Theresy Mayové s unijními vyjednávači, odmítli v úterý poslanci nečekaně velkou většinou. Dohodu podpořilo pouze 202 zákonodárců a proti bylo 432.

Premiérka i někteří její ministři se dnes sešli se zástupci opozičních stran i konzervativních rebelů, aby jednali o možnostech dalšího vývoje.

ČTK

VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony
VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony

Výborné čokoládové bonbony, které můžete na Valentýna vytvořit ve tvaru srdíček.