16. ledna 2019 7:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Dohoda je mrtvá jako pták Dodo.‘ Britské deníky hovoří o ponížení a historické porážce Mayové

Titulní strana deníku The Sun. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Titulní strana deníku The Sun. | foto: Twitter

PRAHA/LONDÝN Různé variace na téma totálního ponížení a drtivé porážky. Tak vypadají titulní strany britských deníků, které informují o výsledku úterního hlasování v britské dolní komoře. Poukazují také na fakt, že ji potopila vlastní strana, na které bude stát i středeční hlasování o nedůvěře jejího kabinetu.

Ani chvíli nenechají čtenáře středeční titulní strany britských deníků na pochybách, kdo vyšel z úterního hlasování o brexitové dohodě v britském parlamentu jako největší poražený. Na téměř všech titulních stranách se objevuje britská premiérka Theresa Mayová spolu s titulky o historické porážce a totálním ponížení.

Titulní strana Financial Times hovořící o rozdrcení dohody premiérky Mayové...

Titulní strana Financial Times hovořící o rozdrcení dohody premiérky Mayové dolní komorou.

Zprávu o historické porážce hlásá hlavní titulek deníku The Guardian, který ji zároveň dává do spojitosti s vnitřním rozkolem v konzervativní straně. „Brexitová dohoda Mayové rozdrcena Dolní komorou,“ píší například Financial Times.

Možná nejkreativnější titulní stranu středečních deníků předvedl bulvární deník...

Možná nejkreativnější titulní stranu středečních deníků předvedl bulvární deník The Sun.

Jako už nyní klasickou a legendární označili komentátoři Guardianu titulní stranu bulvárního deníku The Sun. Na něm je hlava Theresy Mayové na těle vyhynulého ptáka Dodo. Velký jednoslovný titulek „Brextinct“ odkazuje na spojení slov brexit a anglického výrazu pro vyhynutí. Bulvární deník tím chtěl zřejmě naznačit, že mrtvá není jen dohoda dojednaná premiérkou, kterou glosuje nápis „Dohoda Mayové mrtvá jako pták Dodo“, ale zřejmě i její politická kariéra.

Nejhorší porážka vůbec, hlásá titulek deníku Metro.

Nejhorší porážka vůbec, hlásá titulek deníku Metro.

O nejhorší porážce v historii a naprostém ponížení hovoří titulní strany deníku Metro i deníku The Daily Telegraph. „Měřítko porážky předčilo i nejtemnější vládní předpovědi a zanechalo proces brexitu ve stavu paralýzy,“ píše druhý zmíněný deník. Navíc ještě pod úvodní článek připojuje komentář s titulkem: „Dostat tolik lidí proti sobě chce speciální druh dovednosti.“

Historická porážka Mayové a radost odpůrců brexitu, tak vypadá titulní strana...
Anglické slovo „dismay“ označující zděšení a zároveň obsahující příjmení...

Podle deníku „i“ rozpoutá výsledek další vlnu bojů uvnitř britského kabinetu, kde budou ministři tlačit Mayovou k radikálnímu řešení. Zdůrazňuje také, že se tím výrazně přiblížila možnost předčasných voleb.


Deník The Times otevírá fotkou slavících příznivců nového referenda o brexitu. Píše, že Theresa Mayová je pod „stupňujícím se tlakem“, aby odchod Británie z EU odložila.

„Žádná dohoda...žádná naděje...žádné tušení...žádná důvěra,“ glosuje titulek...

„Žádná dohoda...žádná naděje...žádné tušení...žádná důvěra,“ glosuje titulek deníku Daily Mirror situaci premiérky před středečním hlasování.

Daily Mirror podotýká, že opoziční předák a předseda Labouristické strany Jeremy Corbyn už odstartoval svůj pokus dostat se do čela britské vlády, když v úterý oznámil, že vyvolá hlasování o nedůvěře. „Žádná dohoda...žádná naděje...žádné tušení...žádná důvěra,“ glosuje titulek deníku situaci premiérky před středečním hlasováním.

Michal Bernáth

Autor

Michal Bernáthmichal.bernath@lidovky.czČlánky

Advantage Consulting, s.r.o.
PROCESNÍ INŽENÝR/ TECHNOLOG

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz