Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Francie vyzvala vývozce zbraní k převzetí lodě Mistral, tvrdí Moskva

Svět

  16:32
MOSKVA - Ruský vývozce zbraní Rosoboronexport dostal z Francie na 14. listopadu pozvánku k převzetí první objednané lodě třídy Mistral a na slavnostní spuštění na vodu druhé lodě této třídy. Na středeční tiskové konferenci to prohlásil ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin.

Demonstrující s maskami ruského a francouzského prezidenta protestují proti kontraktu na lodě Mistral. foto: Reuters

Zda Francie první ze dvou objednaných výsadkových lodí Rusku skutečně předá, ale není jasné, neboť v úterý francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian prohlásil, že rozhodnutí v této věci padne až v listopadu. Paříž již dříve podmínila předání plavidla dodržováním vyhlášeného příměří na Ukrajině, kde se však nadále bojuje.

Kontrakt podle harmonogramu

„Rosoboronexport obdržel pozvání (do Francie) k předávce válečné lodi Vladivostok a k účasti na ceremonii, kdy bude druhé plavidlo (Sevastopol) spuštěno na vodu,“ citovala Rogozinovo prohlášení agentura RIA Novosti.

„Z technického pohledu je kontrakt naplňován podle harmonogramu,“ dodal s tím, že nyní je to na francouzském prezidentovi Françoisi Hollandovi, aby „učinil politické rozhodnutí“.

K TÉMATU:

Rusko mělo první ze dvou moderních lodí od Francie převzít již na konci října, ale Paříž kvůli krizi na Ukrajině předávku odložila. Někteří spojenci Francie v čele s USA dlouhodobě vyvíjejí tlak na Paříž, aby neposilovala ruské vojenské námořnictvo. Francouzští spojenci v NATO zdůrazňují, že z Ruska se na pozadí ukrajinské krize stal z někdejšího partnera potencionální nepřítel. Západ obviňuje Rusko, že podporuje povstalce na východě Ukrajiny v jejich střetnutí s Kyjevem.

Francouzi protestují proti kontraktu na prodej Mistralů.
Francouzi protestují proti kontraktu na prodej Mistralů.
Muž s ukrajinskou vlajkou protestuje proti kontraktu na lodě Mistral.
Francouzi s transparenty „Ivan go home“ protestují proti kontraktu na prodej...

Kontrakt v hodnotě 1,12 miliardy eur (takřka 31 miliard korun) na dvě výsadková plavidla Mistral, která při misích můžou převážet vrtulníky a tanky či velitelské štáby, podepsala Francie s Ruskem v roce 2011, tedy před ukrajinskou krizí.

První loď nazvaná Vladivostok je připravena k předání v západofrancouzském přístavu Saint-Nazaire. Ovládat plavidlo se již ve Francii cvičilo 400 ruských námořníků. Druhá loď, pojmenovaná Sevastopol, by měla být dokončena do konce nadcházejícího roku. Jméno nese po velkém přístavu na Krymu, kde sídlí ruská černomořská flotila. Krymský poloostrov v březnu Rusko přes zahraniční protesty anektovalo; Ukrajina dál považuje Krym za své území.

Autoři: ,