Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Francie: za propagaci anorexie až 3 roky vězení

Svět

  8:55
PAŘÍŽ - Moje přítelkyně Ana a Mia. Tak přívětivě označují některé internetové stránky a blogy anorexii a bulimii. Dívkám doporučují drastické diety, zvracení nebo radí, jak maskovat úbytek váhy před zraky rodičů. Ve Francii těmito chorobami trpí asi 30-40 tisíc převážně mladých žen či dívek. Francouzští politici se teď rozhodli učinit propagaci chorobné vyhublosti přítrž.

Léčba šokem. Billboard upozorňující na riziko anorexie se objevil loni v Itálii. Jako příklad si vzal herečku Isabelle Caroovou. foto: Andreas SolaroAFP

Dolní komora parlamentu schválila v úterý zákon, který podobné podněcování k anorexii trestá až dvouletým vězením a pokutou 30 tisíc eur (asi 750 tisíc korun). V případě, že anorexie způsobí smrt, se může trest zvýšit o rok vězení a další pokutu 40 tisíc eur.

„Radit mladým dívkám, jak lhát lékařům, říkat jim, která jídla se snadněji zvracejí, a povzbuzovat je k sebepoškozování, kdykoliv si vezmou jídlo, to už není svoboda slova,“ obhajovala před poslanci zákon jedna z jeho tvůrkyň, ministryně zdravotnictví Roselyne Bachelotová. Zákon, který navrhla poslankyně vládního Svazu pro lidové hnutí (UMP) Valérie Boyerová, musí ještě schválit Senát. Trestným činem se pak nově stane „podněcování někoho k úsilí o přehnanou hubenost jeho povzbuzováním k dlouhodobému omezování potravy, jehož důsledkem je nebezpečí smrti nebo přímé ohrožení zdraví “.

Uvozovky dolníOdborníci se obávají, že Uvozovky hornízákaz takzvaných proanorektických stránek na ně mladé dívky ještě více upozorní.


Levicová opozice se v úterý zdržela hlasování - nelíbí se jí, že zákon jde pouze cestou represe a že není konkrétnější. Nikde se v něm třeba nepíše, kdo konkrétně by měl být v případě jeho porušení trestán -zda například autor blogu nebo provozovatelé serveru, na němž se příspěvek objeví.

Odborníci zabývající se odmítáním potravy pochybují také o tom, zda může zákon nějak pomoci obětem. Naopak se obávají, že zákaz takzvaných proanorektických stránek na ně mladé dívky ještě více upozorní.

Mezi nejčastěji postiženými anorexií a bulimií jsou dívky ve věku 12-13 let, další skupinou jsou pak dívky okolo 18 let. Zdravotníci poukazují v této souvislosti na tlak, který na dívky vytváří televize, reklamy a ostatní média. Francouzští představitelé módního průmyslu se už minulý týden v chartě proti anorexii zavázali, že nebudou podporovat nezdravé životní návyky a vystavovat snímky lidí, jež by mohly sloužit jako návod k extrémnímu hubnutí.


Autoři:

Šumava s dětmi od jihu k západu: Tipy na výlety i gastro zážitky
Šumava s dětmi od jihu k západu: Tipy na výlety i gastro zážitky

Krásný, čistý, divoký a poměrně velký kout naší vlasti. Národní park, chráněná krajinná oblast, nádherná příroda, kam se podíváš. To je Šumava. Pro...

Mohlo by vás zajímat