Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hollandovy první kroky: sníží si plat a zmrazí ceny benzinu

Svět

  21:07
PAŘÍŽ - Vítěz francouzských prezidentských voleb François Hollande zahájí svůj mandát několika dekrety, jimiž hodlá svým voličům ukázat, že je s to plnit své sliby okamžitě. Podle televizní stanice France 2 do konce června sníží svůj plat a mzdy členů vlády o 30 procent a zmrazí na tři měsíce ceny pohonných hmot.

François Hollande foto: ČTK

Jak informovala televize, v době, kdy nebude kvůli červnovým volbám zasedat parlament, vydá Hollande také nařízení o zvýšení příspěvků na vzdělání o 25 procent. Nový prezident, který se ujme funkce 15. května, rovněž sníží hranici pro odchod do důchodu na 60 let pro lidi, kteří pracují od 18 let a odpracovali si už tak období 41 let, po kterou platili důchodové pojištění.

K TÉMATU

Po potvrzení Hollandeova vítězství podle agentury APF už fakticky začala kampaň před parlamentními volbami, které se v zemi uskuteční 10. a 17. června. Hollandeův mluvčí Manuel Valls prohlásil, že socialistický prezident si nemůže dovolit "soužití" s parlamentem ovládaným pravicí, protože by to ochromovalo jeho reformní plány, které vyžadují podporu většiny poslanců.

Změna je třeba, Holland chce mobilizovat stoupence

Je proto zapotřebí ještě jednou zmobilizovat všechny ty, kteří si přejí změnu. Toto slovo bylo už ústředním heslem Hollandeovy předvolební kampaně. Hollande oznámil, že v den nástupu do funkce také jmenuje premiéra, kterého pověří sestavením nové vlády. Jeho jméno ale neprozradil.

Půl Francie jásá, druhá tone v slzách

Příznivkyně Hollandovy nové vlády.
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!