Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Francouzi bombardují islamisty v Mali, čekají se africké jednotky

Svět

  18:42
BAMAKO/PAŘÍŽ - Francouzské bojové letouny třetím dnem pokračovaly v bombardování islamistických povstalců v Mali v rámci vojenské intervence, jejímž konečným cílem je pomoci maliské armádě dobýt sever země, který obsadili muslimští radikálové.

Francouzské bojové letouny pokračovaly v bombardování islamistických povstalců v Mali foto: Reuters

Francie dnes vyslala do Mali další vojáky, čeká se také brzký příjezd asi 3300 vojáků mezinárodních sil vedených západoafrickým regionálním blokem ECOWAS.

Francouzi sehráli "zásadní roli při letecké podpoře" operací maliské armády, které v pátek umožnili znovu dobýt město Konna v centrální části země a zastavit postup islamistů na jih Mali. Prohlásil to v sobotu vůdce pokusu o převrat z března loňského roku kapitán Amadou Haya Sanogo, jenž nyní šéfuje komisi pro reformu armády této západoafrické země. Do Konny se dnes po třech dnech bojů vrátil klid. Maliští vojáci obklíčili město, hlídkují v ulicích, řekla jedna z jeho obyvatelek.

Francouzské letectvo také již zničilo základny radikálů v jejich baště Gao a jejím okolí na severu země a islámští bojovníci město opustili, uvedla dnes agentura AFP s odvoláním na místní obyvatele a bezpečnostní zdroje. Z tohoto města přicházely loni zprávy o zvlášť krutém zacházení islamistů s obyvateli, kteří se nechovali podle šaríi, islámského zákona.

ČTĚTE TAKÉ:

AFP upřesnila, že Francie vyslala do Mali kromě bojových vrtulníků dvě průzkumná letadla Mirage F1CR, šest stíhacích bombardérů Mirage 2000D a několik nákladních a zásobovacích letounů. Jako možné posily byly ve Francii uvedeny do pohotovosti bojové letouny typu Rafale.

Francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian dnes řekl, že v pátek zahájená francouzská intervence pod názvem Serval zabránila povstalcům v obsazení hlavního města Bamaka během několika dnů. Sdělil, že Francie dnes vyslala do Mali dalších 80 vojáků, má jich tam tedy 550. Jsou rozmístěni mezi Bamakem a městem Mopti, ležícím zhruba 500 kilometrů severně. Potvrdil, že francouzské letectvo pokračuje v bombardování povstaleckých skupin, které se v dubnu zmocnily rozsáhlé pouštní oblasti na severu země.

"Nálety pokračují. Byly v noci a bude jich ještě více zítra (v pondělí)," řekl Le Drian francouzské televizi. "Prezident (François Hollande) je pevně přesvědčen, že musíme vyhladit ty teroristy, kteří jsou hrozbou pro bezpečnost Mali, naší vlastní země a Evropy." Západní státy se podle agentury Reuters obávají, že by islamisté mohli při spojení s radikály Al-Káidy v Jemenu, v Somálsku a na severu Afriky využívat Mali jako základny k útokům proti Západu.

Hollande dal jasně najevo, že cílem Francie v Mali je podpořit rozmístění západoafrické mise k opětovnému ovládnutí severu země. Patnáctičlenný západoafrický blok ECOWAS svolal na sobotu 19. ledna mimořádný summit do Pobřeží slonoviny k projednání vojenské intervence v Mali. Pod tlakem Paříže na urychlené rozmístění afrických jednotek už ale prezident Pobřeží slonoviny Alassane Ouattara, který v současnosti sdružení ECOWAS předsedá, zahájil urychlenou operaci vyslání vojáků.

Zabito sto povstalců

"Vojáci začnou přijíždět do Bamaka dnes a v pondělí," řekl ministr integrace Ally Coulibaly. "Budou se přemísťovat na frontu u Sevare." AFP s odvoláním na okolí Hollanda dnes uvedla, že francouzské jednotky v Mali čelí lépe vyzbrojeným islamistům, než očekávaly. Islámské skupiny získaly podle těchto zdrojů moderní a účinnou výzbroj v Libyi.

Podle úřadu prezidenta Mali si boje na straně maliské armády vyžádaly 11 mrtvých a zhruba 60 zraněných. Armádní zdroj uvedl, že zabito bylo více než 100 povstalců. První ztrátu zaznamenala i francouzská armáda. Už v pátek u města Mopti zahynul pilot vrtulníku, který povstalci sestřelili.

V sobotu oznámila poskytnutí logistické podpory v podobě dvou transportních letounů francouzským jednotkám Británie. Také USA prý zvažují poskytnout francouzským silám logistickou a zpravodajskou pomoc. Rovněž by mohly při operacích v poušti pomáhat svými bezpilotními letadly. RB OSN v prosinci schválila vyslání mezinárodní mírové mise do Mali, ale s jejím rozmístěním se z logistických a technických důvodů počítalo až na podzim. Operace se uspíšila poté, co islamisté, ovládající sever Mali, náhle postoupili dál na jih.

Autoři: ,