Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Francouzští vojáci postupují na sever Mali ovládaný islamisty

Svět

  11:51
BAMAKO - Francouzské jednotky se zapojily do pozemních bojů v Mali a nyní postupují na sever této africké země, ovládaný islamisty. Oznámil to francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian. Současně upozornil na obtížnost vojenské intervence.

Francie je připravena poslat na pomoc maliské armádě až 2500 svých vojáků foto: Reuters

"Až do nynějška jsme si počínali tak, že jsme rozmístili pozemní jednotky v Bamaku, abychom nejprve zajistili bezpečnost našich občanů, krajanů, Evropanů a hlavního města. Teď pozemní síly postupují k severu," uvedl Le Drian v rozhlasové stanici RTL.

Francouzi v Mali

Francie má nyní v Mali přibližně 800 vojáků, bojové letouny Rafale, Mirage a helikoptéry Gazelle. Během několika dnů by počet Francouzů měl dosáhnout čísla 2 500. Paříž zároveň tlačí na další západoafrické státy, aby se do bojů zapojili. Ve středu by mělo dorazit 190 vojáků z Nigeru, své vojáky slíbil poslat i Benin, Ghana, Senegal, Burkina Faso a Togo.

Až dosud se francouzský zásah omezoval na leteckou a logistickou podporu pozemních jednotek Afričanů, bojujících s islamisty v této bývalé francouzské kolonii.

Francouzské nálety, vedené od pátku, měly za úkol zabránit postupu islamistů na metropoli a rozvrátit jejich síly. V úterý několik stovek maliských a francouzských vojáků vyrazilo z města Niono, ležícího asi 350 kilometrů severně od Bamaka.

Ve středu pak podle očitých svědků dorazili další francouzští vojáci "s veškerým potřebným materiálem" k vypuzení islamistů napojeným na Al-Káidu z Diabaly, ležícím u hranic s Mauritánií. Armáda nyní zesiluje ochranu hranic, aby islamistům zabránila v průniku na mauritánské území. "Jsou teď obklíčeni a konečný útok je jen otázkou času," předpověděl nejmenovaný zdroj agentury Reuters.

Francouzské jednotky ve středu obklíčily město Niono (červeně) v centrální části Mali a snaží se zastavit další postup islamistů na jih. V úterý zároveň vyrazil z hlavního města Bamaka (modře) směrem k Diabaly (zeleně) konvoj přibližně 30 francouzských vojenských vozidel

Francouzské jednotky ve středu obklíčily město Niono (červeně) v centrální části Mali a snaží se zastavit další postup islamistů na jih. V úterý zároveň vyrazil z hlavního města Bamaka (modře) směrem k Diabaly (zeleně) konvoj přibližně 30 francouzských vojenských vozidel

Podle zpravodaje agentury AFP stovka Francouzů s dvacítkou obrněných vozidel také odjela z Bamaka, aby zajistili 120 kilometrů vzdálený most přes řeku Niger před islamisty. Francouzské letouny rovněž napadly štáb islámských milicí nedaleko starobylého města karavan Timbuktu.

Podle ministra se francouzská intervence dobře rozvíjí na východě konfliktní oblasti, ale na západě je situace těžší. "Situace je o něco těžší na západě, kde máme co do činění se zatvrzelejšími uskupeními, fanatičtějšími, odhodlanějšími, lépe organizovanými a vyzbrojenými," uvedl.

Obtížný boj
"Od počátku jsme si uvědomovali, že půjde o velice obtížnou operaci. Máme co do činění s 1200 či 1300 teroristy, kteří mohou zítra ještě dostat posily," dodal. To je podle ministra také důvod, proč Francouzi nejprve letecky udeřili na týlové základny islamistů, hlavně v jejich baště ve městě Gao.

Franouzi v Mali

"Situace je rozhodně lepší než minulý týden, ale boje pokračují a tak to potrvá dlouho. Cílem je obnovit suverenitu Mali na celém jejím území," řekl Le Drian.  Podle náčelníka generálního štábu, admirála Edouarda Guillauda čelí francouzští vojáci konfliktu "guerillového typu", což je situace, na níž jsou zvyklí. "V příštích hodinách - nemohu ale říci, že za hodinu či za 72 hodin, se dostaneme do přímého boje," řekl rádiu Europe 1.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!