Neděle 20. června 2021svátek má Květa 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Francouzky vedou v porodnosti

Francouzky vedou v porodnosti | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzky vedou v porodnosti | foto: ČTK

Paříž Čtyřiatřicetiletá Rosane, která pracuje jako kontrolorka v jedné velké francouzské společnosti, už potřetí otěhotněla. „Dnes je to běžné,“ říká stejně jako mnoho dalších žen, které se už nespokojují s kariérou a „rozumnými dvěma dětmi“. Francouzky jako Rosane se už nebojí kombinovat kariéru a mateřství. Právě díky tomu se země galského kohouta chlubí největší porodností v zemích EU.

Francouzský národní demografický úřad včera oznámil, že porodnost v loňském roce byla rekordní: na jednu ženu připadaly dvě děti, což řadí Francii pravděpodobně i před Irsko, s nímž v roce 2005 sdílela nejvyšší porodnost v EU. Francouzky tak rodily nejvíce dětí za posledních 25 let. Nejvíce se na tomto trendu podílely právě třicátnice, jako je Rosane.
Francouzky se tak výrazně liší od sousedních zemí, a ještě více od zemí střední a východní Evropy, které zatím marně bojují s populační krizí.

Průměrná porodnost je nyní v unii pouze 1,5 dítěte na jednu ženu, což nestačí ani k přirozenému zachování obyvatelstva. I proto přijímají země západní Evropy tisíce přistěhovalců, kteří jako jediní klesající porodnost zvyšují. Ve Francii je to ale jinak: děti imigrantů se na překvapivém populačním růstu podílejí jen okrajově. „První generace narozená ve Francii už přijímá francouzský model (porodnosti),“ vysvětlovala v listu Le Figaro demografka Michele Tribalatová. Překvapivé se může zdát i snížení počtu sňatků. Ty v mnoha případech Francouzi nahradili uzavřením nemanželských svazků, které vláda původně zavedla hlavně kvůli homosexuálním párům.

Rodinná politika

Proč se tedy ve Francii rodí víc dětí než jinde v Evropě? Odborníci poukazují především na vysokou zaměstnanost francouzských matek, která je modelem „ženské nezávislosti“. „Francouzka může mít děti a přitom pokračovat v práci,“ citoval list la Libération sociologa Clauda Martina.

Francouzské ženy tak mohou využít vládní rodinné politiky, s níž začal už v 80. letech bývalý prezident Valéry Giscard D'Estaing. Francie například investovala obrovské prostředky do financování předškolních zařízení, do nichž mohou matky odložit děti a věnovat se zaměstnání. Matky dostávají placenou mateřskou dovolenou 16 týdnů po narození dítěte, v případě třetího dítěte je to už ale 26 týdnů.

Státem zřizované jesle se dokonce staly jedním z témat právě probíhající prezidentské kampaně. Oba hlavní soupeři, socialistka Ségolene Royalová i kandidát pravice Nicolas Sarkozy, slíbili financování jeslí pro stovky tisíc dalších dětí.

Ke spokojenosti francouzských matek přispívají i „vzorní“ otcové. Podle včera zveřejněného průzkumu společnosti TNS-Sofres by od svých žen dostali průměrnou známku 8,4 z deseti možných bodů.

Vzhledem k tomu, že ve Francii vloni klesl počet úmrtí, se počet obyvatel zvýšil asi o 300 000 a v lednu 2007 dosáhl 63,4 milionu. Opět se také zvýšila průměrná délka života, muži se dožívají 77 a ženy 84 let. Francie se tak sice může pochlubit nejvyšší porodností, celkovému stárnutí populace ale ani ona zabránit nedokáže.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!