8. ledna 2015 7:24, aktualizováno  15:18 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Atentátníci se skrývají severovýchodně od Paříže, policie je jim v patách

Zásahová jednotka - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zásahová jednotka - ilustrační foto | foto: Reuters

PAŘÍŽ Francouzská policie lokalizovala dvojici mužů, jež považuje za pachatele středečního atentátu na týdeník Charlie Hebdo. Ozbrojení muži se podle médií skrývají v obci Crépy-en-Valois severovýchodně od Paříže. Oblast obkličují stovky policistů, v ulicích městečka hlídkují policejní automobily.

Dvojice hledaných mužů se podle francouzských médií opevnila v domě v obci Crépy-en-Valois (department Oise severovýchodně od Francie). Na místě zaujímají pozice policejní zásahové jednotky, uvedla stanice France 3 Picardie. Policisté uzavírají silnice, nad místem přelétávají vrtulníky a připravují se jednotky rychlého nasazení.

Nemají co ztratit

Podle francouzského rozhlasu vyloupili muži, identifikovaní jako bratři Chérif (32) a Said (34) Kouachiovi, benzinovou stanici v departementu Aisne nedaleko obce Villers-Cotterets, a to přibližně v 10:30. Majitel pumpy je údajně poznal a tvrdí, že měli na hlavách kukly a byli vybaveni puškami a pancéřovkami. Po loupeži, během níž ukradli jídlo a benzin, se vydali v autě značky Renault Clio směrem na Paříž. Vůz posléze zanechali na silnici mezi obcemi Villers-Cotterêts a Crépy-en-Valois.

Francouzské televize upozorňují, že dotyční dobře vědí, že po nich pátrá celá Francie a nemají tedy co ztratit. Mohou být mimořádně nebezpeční. Zásahové jednotky v Paříži dostaly příkaz připravit útočné zbraně a ochranné vybavení.

Prezident François Hollande je na policejním ředitelství v Paříži, kde se koná schůzka prokurátora s policejním ředitelem za přítomnosti ministra vnitra Bernarda Cazeneuvea.

Saíd a Chérif Kouachiovi

Co víme o údajných pachatelích útoku?  Čtěte zde: Bratři Kouachiovi: nejhledanější muži Francie, sirotci a verbíři džihádistů

Pachatelé útoku na redakci Charlie Hebdo: bratři Chérif a Said Kouachiovi.

Zatímco dva údajně hlavní pachatelé spravedlnosti stále unikají, třetí, osmnáctiletý Hamyd Mourad, se na severu Francie sám přihlásil na policejní služebně. Chce prý dokázat svou nevinu a má alibi. Policie v noci zasahovala v Remeši, Paříž, Štrasburku a ve městě Charleville-Mézieres na belgické hranici, kde se Mourad policistům přihlásil. Učinil tak, jakmile zjistil, že jeho jméno koluje na sociálních sítích ve spojení s teroristickým útokem v Paříži. Jeho blízcí jsou prý ochotni dosvědčit, že byl v době útoku ve škole.

Lidé na náměstích velkých měst uctili památku obětí teroristického útoku.
Pařížské náměstí Republiky. Lidé přišli uctít oběti teroristického útoku.
Lidé v Paříži uctili památku obětí teroristického útoku.
Tisíce lidí se sešly v Paříži, aby uctily památku obětí teroristického útoku.

Policisté podle francouzských médií zadržují Mourada ve vazební věznici ve městě Charleville-Mézieres na belgické hranici a jeho alibi prověřují. Podle některých francouzských serverů je Mouradovo zapojení do útoku nejasné a není vyloučeno, že jde pouze o shodu jmen. Televize France24 uváděla, že by mohl být švagrem jednoho z atentátníků. Údajně je studentem gymnázia. Jeho národnost zatím není známá.

Zatýkání příbuzných

Televizní stanice CNN zveřejnila informaci francouzského lékaře Geralda Kierzeka, který ošetřoval zraněné zaměstnance pařížského časopisu po středečním útoku. Tvrdí prý, že střelba nebyla náhodná. Pachatelé oddělili muže a ženy a vyvolávali jednotlivé osoby jménem. Pak následovala střelba.Ve Francii zatkli v souvislosti s atentátem několik lidí. Mezi sedmi zadrženými jsou muži a ženy a jde většinou o lidi z okolí bratří Kouachiových. Dvě z těchto osob byly zadrženy v Charleville-Méziere na severu Francie, jedním z nich má být právě Mourad. V Remeši bylo podle nových zpráv zadrženo pět lidí, původně se hovořilo o čtyřech. Je mezi nimi setra a švagr hledaných bratrů a také Saidova manželka. Další osoba byla zatčena na pařížském předměstí Gennevilliers.

ČTĚTE TAKÉ:

Crépy-en-Valois

Crépy-en-Valois

Francouzský prezident François Hollande vyhlásil na čtvrtek den státního smutku, ministerstva spustila vlajky na půl žerdi. Francouzi uctili oběti atentátu v pravé poledne minutou ticha. Zastavily se i vlaky metra, minutu ticha držely i redakce mnoha listů. Lidé se sešli i před pařížskou katedrálou Notre-Dame, jejíž zvony vyzváněly umíráček.

Střelba a výbuch

Ve Francii došlo od středečního masakru k několika násilným incidentům. Neznámý útočník ráno postřelil na jižním předměstí Paříže dvě osoby. Jednou z nich byla příslušnice městské policie, která později zraněním podlehla. Na místo okamžitě přijel ministr vnitra Bernard Cazeneuve, který uvedl, že je útočník stále na útěku.

U francouzského Lyonu byla zase hlášena exploze před restaurací, která se nachází poblíž mešity. Nikdo nebyl zraněn, místní úřady výbuch považují za trestný čin. Spojitost se středečním atentátem zatím nebyla u žádného z incidentů prokázána.

Vzpomínka na oběti střelby se večer uskuteční i v Praze před francouzským velvyslanectvím. Shromáždění svolává francouzská komunita v Česku společně s hnutími blízkými bývalému prezidentovi Václavu Havlovi. Některé radnice a úřady v tuzemsku rovněž v reakci na útok svěsily vlajky na půl žerdi. Minutou ticha před představeními uctí zavražděné novináře i pražské Národní divadlo. Podle mluvčího divadla se k tomuto kroku připojí i další české scény.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!