Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Francouzi odsuzují místní reality show, prý pošlapává manželství a propaguje nelegální testy panenství

Francouzská politička Marlène Schiappaová v OSN. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzská politička Marlène Schiappaová v OSN. | foto: Wikipedia

Paříž/Praha Pořad o romských svatbách pobouřil vládní zmocněnkyni. Scénář podle ní pošlapává hodnoty francouzské republiky, podporuje stereotypy o mužích a ženách, a navíc se snaží podrývat navrhované reformy v boji s náboženským separatismem. Reality show natáčí ženy i při zakázaných zákrocích, jimiž se zjišťuje, zda jsou před sňatkem panny.

Francouzská zmocněnkyně ministerstva vnitra Marlène Schiappaová napsala dopis řediteli francouzské Rady, které dohlíží na mediální obsah (CSA), že ji „pobouřil“ vysílaný pořad s názvem Incredible Gypsy Weddings, informuje britský server BBC. „Doufám, že Rada zakročí,“ uvedla Schiappaová v dopise.

Kritizovaný pořad, který vysílá stanice ZFX, sleduje svatby katalánských Romů, kteří žijí v jihofrancouzském městě Perpignan. Jde o místní verzi kontroverzní americké reality show (My Big Fat American Gypsy Wedding), vysílané mezi lety 2012-2016, jejíž tvůrci dlouhodobě čelili obvinění z rasismu a podporování nepravdivých stereotypů.

Francouzská politička Marlene Schiappaová jako ministryně pro rovné...
Francouzský prezident Emmanuel Macron.

„Na této posteli testuje žena speciální metodou odolnost panenské blány Naomi (účastnice soutěže, která se měla vdávat - pozn. redakce),“ zazněl komentář moderátora pořadu. „Tato procedura je nevyhnutelná, pokud by Naomi měla předtím pohlavní styk, svatba bude zrušena,“ pokračoval průvodce dějem epizody. V další scéně dívky vysvětlily důležitost tradice. „Děláme to pro rodinu muže, aby věděli, že si jejich syn bere za ženu krásnou dívku, která je stále panna,“ uvedla jedna z účastnic.

Dívky se následně moderátor zeptal, proč stejná pravidla neplatí i pro muže. „Pokud muž nechodí na večírky a nevídá se před svatbou i s jinými ženami, chybělo by mu to,“ uvedla budoucí nevěsta. „Tuto zkušenost muž prostě musí mít,“ dodala.

Bývalá ministryně pro rovné příležitosti Schiappaová scénář pořadu ostře odsoudila. „Celá instituce našeho republikánského manželství byla bez řádného vysvětlení pošlapána,“ stěžovala si politička v dopise. Dialogy byly dle jejích slov přímo namířeny proti zákonu, který má bojovat s náboženským separatismem. Zmíněnou legislativu představil loni prezident Emmanuel Macron, jak informoval server Lidovky.cz.

Součástí vládních reforem jsou i přísné restrikce v souvislosti s tzv. kontrolami panenství. Lékařům provádějícím zakázané zákroky může hrozit až rok za mřížemi a pokuta 15 tisíc dolarů. Pokud zákrok provede neprofesionál, může být souzen za znásilnění, i když s testem dívka souhlasila. Podobné praktiky jako jsou kontroly panenství dlouhodobě odsuzují mezinárodní zdravotnické i lidskoprávní organizace.

Marlène Schiappaová nešetřila kritikou ani v minulosti. V rámci mandátu ministryně pro rovné příležitosti mezi lety 2017 a 2020 vypracovala zprávu, která popisuje uchovávání stereotypů v některých televizních pořadech. Ty dle závěrů analýzy vedou k předsudečnému a nerovnému vnímání mužů a žen. To stejné nyní vytýká mimo jiné i reality show o romských svatbách.

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Lidé v okolí Vrbětic protestovali po výbuších proti skladu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Vjezd do bývalých muničních skladů ve Vrběticích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...