Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Vláda premiéra Philippea podala demisi, novým francouzským premiérem byl jmenován Jean Castex

Jean Castex, nový francouzský premiér na fotce z 19. května. foto: ČTK

Paříž - Novým francouzským premiérem se v pátek stal Jean Castex, který od dubna koordinoval uvolňování opatření přijatých v boji proti šíření koronaviru. Ve funkci nahradil Édouarda Philippea, jenž stál v čele kabinetu od května 2017 a ráno podal demisi. Změna na postu předsedy vlády souvisí se snahou prezidenta Emmanuela Macrona o změnu kurzu po komunálních volbách, v nichž vládní strana neuspěla.
  9:56aktualizováno  13:54

Pětapadesátiletý Castex, který je od roku 2008 starostou města Prades v jihozápadní Francii, dosud je členem opoziční strany Republikáni. V letech 2011 až 2012 byl součástí poradního týmu konzervativního prezidenta Nicolase Sarkozyho.

Ve Francii končí soud s expremiérem Fillonem. Fiktivně zaměstnával rodinu, to není ale vše

Na počátku dubna prezident Macron pověřil Castexe vypracování plánu na postupné rušení opatření, která vláda přijala v boji proti šíření viru SARS-CoV-2. V médiích se mu proto přezdívalo „monsieur déconfinement“. Novotvar déconfinement se ve Francii užívá pro uvolňování koronavirových opatření. Podle agentury AFP ale Castexe dosud široká veřejnost příliš neznala.

Podle Elysejského paláce je Castex „mužem úspěšného uvolňování“ a mužem s širokým záběrem, který je schopen zreformovat stát. Znám je podle prezidentského paláce mimo jiné schopností vést dialog a sjednocovat.

Nyní již bývalý předseda vlády, 49letý Édouard Philippe podal demisi své vlády ráno v Elysejském paláci. Prezident Macron ji přijal. Současní ministři zůstanou v úřadu až do jmenování svých nástupců.

Bývalý francouzský premiér Edouard Philippe.

Macron už ve čtvrtek v rozhovoru s listem Le Parisien a dalšími regionálními deníky avizoval, že se hodlá vydat „na novou cestu“ s „novým týmem“. Ke změnám přistoupil krátce po nedělním druhém kole komunálních voleb, které pro jeho stranu Republika v pohybu (REM) skončilo debaklem. Velká města jako Lyon, Marseille, Bordeaux či Štrasburk ovládla opoziční strana Evropa Ekologie-Zelení (EELV), v Paříži křeslo obhájila socialistická starostka Anne Hidalgová, v Perpignanu vyhrál kandidát krajně pravicové strany Národní sdružení předsedkyně Marine Le Penové.

Francie kvůli incidentu s Tureckem přerušila účast v misi NATO u Libye

Jediné velké vítězství zaznamenal prezidentův tábor v přístavním městě Le Havre, kde vyhrál právě Édouard Philippe. Zda nyní přijme funkci starosty, zatím není jasné. Podle francouzského volebního práva za sebe může jmenovat zástupce.

Francouzská média v posledních dnech spekulovala, že prezident bude chtít vzhledem k úspěchu zelených v komunálních volbách klást větší důraz na ekologická a sociální témata. Psala také, že by mohl být Philippe, bývalý člen konzervativní strany Republikáni, vnímán jako překážka této levicové změny. Nový premiér Castex přitom náleží také k Republikánům.

Ve čtvrtečním rozhovoru Macron Philippea chválil. Od května 2017, kdy usedl v čele vlády, odvedl podle něj „znamenitou práci“ a za velmi složitých podmínek spolu s ním provedl „důležité, historické reformy“. V uplynulých měsících ale na povrch vyplouvaly i rozdílné názory obou politiků. Zatímco Macron chtěl opatření přijatá v boji proti šíření koronaviru uvolňovat rychleji, Philippe rušení restrikcí brzdil.

Podle posledních průzkumů veřejného mínění se Philippe u Francouzů těšil větší oblibě než Macron. V průzkumu ze čtvrtka důvěru premiérovi vyjádřilo 40 procent dotázaných, prezidentovi 33 procent. V průzkumu se také 75 procent respondentů vyjádřilo pro větší důraz na ekologickou a sociální politiku.

Vizitka nového francouzského premiéra Jeana Castexe

 • Castex je od 2. dubna koordinátorem uvolňování opatření přijatých v boji proti koronaviru.
 • Již od loňského dubna je předsedou Národní sportovní agentury, která má ve Francii na starosti financování a organizaci sportu zejména s ohledem na budoucí olympijské hry v Paříži v roce 2024.
 • Od roku 2015 je členem středopravé formace Republikáni, předtím byl členem pravicového Svazu pro lidové hnutí (UMP).
 • Již od března 2008 je Castex starostou malého města Prades v údolí řeky T?t v Pyrenejích v regionu Languedoc-Roussillon.
 • Narodil se 25. června 1965 ve Vic-Fezensacu na jihozápadě Francie.
 • V roce 1986 vystudoval pařížský Institut politických věd a v roce 1991 elitní Národní školu pro správní úředníky (ENA). Poté pracoval jako poradce u soudů či na ministerstvu zdravotnictví a práce, v letech 2011-2012 působil v kabinetu prezidenta Nicolase Sarkozyho.
 • V roce 2008 byl zvolen starostou města Prades.
 • V roce 2012 kandidoval do parlamentu, zvolen ale nebyl.
 • Od března 2015 je poradcem departementu Pyrénées-Orientales, který leží v regionu Languedoc-Roussillon-Midi-Pyrénées.
 • Je ženatý, má čtyři dcery.
Autor: