Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Francouzské komando zkusilo osvobodit rukojmí, neuspělo

Svět

  11:03aktualizováno  13:52
MOGADIŠU - Při nezdařeném zásahu francouzského komanda v Somálsku byli zabiti dva francouzští vojáci a 17 radikálů. Osud zajatého Francouze, jehož se snažili vojáci osvobodit, je nejasný. Francouzské ministerstvo obrany ale vychází z toho, že byl při akci zabit.

Nigerijský policení důstojník, který hlídkuje v ulicích Mogadishu foto: Reuters

Nejméně dva francouzští vojáci a 17 radikálů bylo zabito při zásahu francouzských vojáků proti základně povstalců z hnutí Šabáb na jihu Somálska. Francouzi se tam neúspěšně pokusili o osvobození francouzského rukojmího zajatého v roce 2009 v Mogadišu. Informovaly o tom agentury Reuters a AFP s odvoláním na somálského vládního činitele a zástupce rebelů.

Věznitelé svého francouzského zajatce během zásahu zabili, řekl mluvčí ministerstva obrany generál Martin Klotz. Tuto domněnku potvrdil později na tiskové konferenci sám ministr obrany Jean-Yves Le Drian.

"Členové komanda pronikli na místo, kde byl Allex zadržován a okamžitě narazili na tvrdý odpor. Všechno nasvědčuje tomu, že věznitelé Allexe, bohužel, zabili," citovala ministra Le Driana agentura Reuters.

Islámisté smrt rukojmího popírají

Islámští radikálové citovaní agenturou AFP ale tuto informaci popřeli a prohlásili, že Francouz žije a bude "během dvou dnů souzen". V prohlášení také tvrdí, že zajali jednoho francouzského vojáka, který byl při noční akci zraněn.

Úřady ve městě Bulomarer oznámily ranní útok helikoptér zřejmě francouzské armády proti základně hnutí Šabáb. Při přestřelce byli zabiti dva civilisté, řekl agentuře Reuters místní představitel.

"Francouzi nedostali to, co chtěli," sdělil vojenský mluvčí Šabábu Abdalazíz Musáb. Zajatec prý totiž "nebyl v zóně", na kterou v noci na dnešek zaútočili.

Po nezdařeném zásahu komanda, vysazeného údajně ze tří vojenských helikoptér, vojáci nechali na místě tělo jednoho ze svých druhů, zabitých během operace, prohlásil mluvčí Šabábu.

Islámské hnutí

  • Islámské hnutí Šabáb zahájilo boj v Somálsku proti vládním cílům a za ovládnutí země v roce 2007.
  • V jednu dobu ovládalo více než 80 procent somálského území a skoro celé hlavní město Mogadišo.
  • Během uplynulého půldruhého roku je ale mezinárodní jednotky Africké unie a keňští vojáci vypudili z mnoha dosavadních bašt včetně metropole.
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!