25. dubna 2018 12:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Francouzské občanství Alžířanka nezíská, při naturalizaci odmítla podat ruku mužům

Naturalizační ceremoniál ve Francii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Naturalizační ceremoniál ve Francii. | foto: Reuters

GRENOBLE/PRAHA Měla získat francouzské občanství. Alžířanka provdaná za Francouze však z náboženských důvodů odmítla potřást rukou úředníkům během naturalizačního ceremoniálu. Právě kvůli tomuto rozhodnutí se nakonec oficiálně Francouzkou nestane. Podle soudu se zachovala tak, že jí úřady mohou občanství odepřít.

Podle rozhodnutí nejvyššího soudu rozhodnutí ženy nepodat ruku mužům úředníkům v symbolické chvíli a místě během naturalizačního ceremoniálu „ukazuje nedostatek asimilace.“

Alžířanka se provdala za v roce 2010 a před pěti lety požádala o francouzské občanství. Během naturalizačního ceremoniálu v roce 2016 v Grenoblu na jihovýchodě Francie odmítla žena potřást rukou dvěma mužům, místnímu státnímu a lokálně volenému úředníkovi, přičemž se odkazovala na své náboženské přesvědčení.

Ženě poté, co odmítla podat ruku úředníkům, bylo občanství odepřeno. Ta se sice odvolala, ale nejvyšší soud rozhodl o legálnosti původního verdiktu. Květnové rozhodnutí soudu bylo založeno na zákoně, který umožňuje francouzským úřadům na základě „nedostatku asimilace, jiné než jazykové“ rozporovat žádost o naturalizaci zahraničních partnerů francouzských občanů.

Květnové rozhodnutí soudu neuvádí, k jakému náboženství žena inklinuje, ani ji neidentifikovalo jako muslimku. Podle některých praktikujících muslimů Islám neumožňuje fyzický kontakt s lidmi opačného pohlaví s výjimkou blízkých rodinných členů.

Žáci odmítli podat ruku učitelce

Právě kolem islámu a jeho přístupu k ženám se opět ve Francii, díky nedávnému rozhodnutí soudu, rozpoutala debata, kterou před pár lety prožívaly i jiné evropské státy. 

Podobný případ se totiž odehrál i v ve Švýcarsku. Dva muslimští chlapci, oba imigranti ze Sýrie, odmítali podat ruku své učitelce na základě svého přesvědčení. Místní autority nakonec rozhodly, že chlapci podle švýcarských zákonů jsou povinni učitelce potřást rukou.

Francouzská justice se v posledních letech musela zaobírat řadou muslimských tradic a zvyků. V roce 2016 například zakázala na francouzských plážích nošení burkin a o pár let dříve zakázala muslimským ženám nosit na veřejnosti burku a nikáb, tedy tradiční ženské oblečení zakrývající i tvář.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz