28. března 2018 13:39 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Paříži proběhla tryzna za četníka, který se vydal útočníkovi. Dostal vyznamenání

Vojáci nesou rakev četníka, který se minulý pátek vydal útočníkovi, aby... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vojáci nesou rakev četníka, který se minulý pátek vydal útočníkovi, aby... | foto: Reuters

PAŘÍŽ V Paříži se dnes konala tryzna za četníka Arnauda Beltramea, kterého minulý týden zabil islámský extremista poté, co ho vzal jako rukojmí výměnou za jednu ženu. Smuteční projev při obřadu v Invalidovně přednesl francouzský prezident Emmanuel Macron, který mimo jiné ocenil četníkovu odvahu a velkorysost jeho činu. Macron rovněž Beltrameovi posmrtně udělil titul komandér Řádu Čestné legie, což je vysoké státní vyznamenání.

Obřadu se zúčastnily stovky hostů, včetně celé vlády, představitelů církví, bývalých premiérů, tří exprezidentů, četníkovy rodiny a příbuzných dalších třech obětí teroristického útoku na supermarket na jihu země.

Beltrame podle šéfa Elysejského paláce „bezpochyby věděl, že si dal schůzku se smrtí“, a přesto nezaváhal. „Rozhodl se, a nebylo to jen obětování se, ale toto rozhodnutí pramenilo z jeho věrnosti sobě sama a věrnosti hodnotám, které vyznával,“ řekl Macron, který byl podle francouzských médií viditelně dojatý. Dodal, že velikost četníkova činu Francii ohromila a že jeho skutek „ztělesňuje francouzského ducha odporu“.

Smuteční průvod s četníkovými ostatky se okolo 10:30 SELČ vydal z Panteonu do Invalidovny. Vzdát poctu hrdinovi přišlo podle médií i mnoho občanů, kteří na auto vezoucí rakev zakrytou trikolorou házeli květiny. Po celé trase průvodu stáli také četníci, policisté a vojáci. V 10:00 SELČ drželi policisté a četníci po celé zemi za svého kolegu minutu ticha.

Lidé mohli tryznu sledovat na obřích obrazovkách před Invalidovnou a mnoho francouzských médií zprostředkovalo z události přímý přenos.

Vojáci nesou rakev četníka Arnauda Beltrama.
Emmanuel Macron během tryzny za francouzského četníka.

Čtyřiačtyřicetiletý Beltrame se nechal minulý pátek vyměnit za zaměstnankyni supermarketu, kterou držel islamistický ozbrojenec jako rukojmí v době, kdy měl toho dne už během svého řádění na svědomí tři mrtvé a řadu zraněných. Poté na četníka pachatel několikrát vystřelil a těžce ho zranil, čímž vyprovokoval speciální komando k zásahu. Vrah při střelbě zahynul. Beltrame podlehl svým zraněním dalšího dne.

Podle deníku Le Parisien, který se odvolává na zdroje blízké vyšetřování, je velmi pravděpodobné, že se Beltrame pokusil útočníka odzbrojit, a ten ho postřelil. Událost nezachytily bezpečnostní kamery, protože se nestala přímo v supermarketu, ale v trezorové místnosti, uvedl dnes Le Parisien na svém webu.

Pitva podle něj nicméně ukázala, že příčinou četníkovy smrti byla bodná rána do krku, kterou mu útočník zasadil loveckým nožem. Střelná zranění smrtelná nebyla. Beltrameův pohřeb se bude podle agentury AFP konat ve čtvrtek.

ČTK
Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Karel mi křtil knížku o Heleně Vondráčkové a můj synovec Jonáš se tam... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...