25. března 2018 13:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ve Francii při mši vzpomínali na četníka a další tři oběti pátečního útoku

Ve Francii při mši vzpomínali na četníka a další tři oběti útoku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ve Francii při mši vzpomínali na četníka a další tři oběti útoku. | foto: Reuters

PAŘÍŽ V jihofrancouzském městě Trèbes se v neděli uskutečnila mše na památku hrdinného četníka Arnauda Beltramea a dalších tří obětí pátečního teroristického útoku. Místní obyvatelé rovněž přinášeli květiny před vchod do supermarketu, kde radikál hlásící se k Islámskému státu držel rukojmí, uvedla agentura AP.

Mši v Trèbes sloužil Alain Planet, biskup z nedalekého středověkého města Carcassonne. Do kostela se vypravili přeživší i rodiny obětí, přítomni byli rovněž zástupci místní muslimské komunity. V první řadě seděla manažerka supermarketu spolu se svým manželem, starostou města. Biskup Planet ve své řeči ocenil hrdinský čin četníka a uvedl, že jeho „oběť pomohla zachránit národ“. Jak dodal, Beltrame prokázal „mimořádnou obětavost“.

Četník Arnaud Bertrame na snímku z roku 2013.
Útočník přijel před supermarket ukradeným automobilem, ze kterého poté střílel...

Útočník Radouane Lakdim pocházející z Maroka nejprve v Carcassonne ukradl automobil, zastřelil řidiče a zranil dalšího pasažéra. Následně střílel na skupinu policistů a poté se vydal do nedalekého , kde v supermarketu držel několik rukojmí.

Policistům se z obchodu podařilo část lidí dostat, jednu ženu ale Lakdim použil jako svůj lidský štít. Právě tehdy se Arnaud Beltrame nabídl, že se s ženou vymění. Když se tak stalo, nechal na stole zapnutý mobilní telefon, aby policisté venku mohli sledovat situaci uvnitř. Jakmile muži zákona uslyšeli výstřely, speciální jednotka vtrhla do obchodu. Útočníka usmrtila, zraněn byl ale i Beltrame a později svým zraněním podlehl. Jak uvedl francouzský prezident Emmanuel Macron, Beltrame „zemřel jako hrdina“ a zaslouží „si respekt a obdiv celého národa“.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!