29. března 2018 14:34 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Mám nulový soucit s obětí terorismu, byl to řezník, napsal vegan ve Francii. Hrozí mu vězení

Ozbrojený muž, který uvnitř supermarketu drží rukojmí,se podle médií hlásí k... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ozbrojený muž, který uvnitř supermarketu drží rukojmí,se podle médií hlásí k... | foto: Reuters

PAŘÍŽ Kvůli příspěvku na Facebooku, který se týkal teroristického útoku na jihozápadě Francie z minulého týdne, hrozí francouzskému veganovi trest vězení až do výše pěti let. Muž na sociální síti napsal, že má s jednou z obětí atentátu „nulový soucit“, informovala ve čtvrtek agentura Reuters.

Poznámka se týkala Christiana Medvese, který pracoval jako řezník v přepadeném supermarketu. Vegani odmítají využívání zvířat k lidskému užitku.

Pohřební průvod Arnauda Beltrama ve francouzském městě Carcasonne.
Útočník přijel před supermarket ukradeným automobilem, ze kterého poté střílel...

Vegan, jehož jméno úřady nezveřejnily, čelí podezření z trestného činu schvalování teroristického činu. Podle agentury Reuters mu hrozí trest vězení až ve výši pěti let a pokuta až 75 tisíc eur (1,9 milionu korun).

Trestní oznámení podal svaz řezníků

Trestní oznámení na vegana, který pochází z vesnice Saint-Guadens nedaleko španělských hranic i místa pátečního atentátu, podal svaz francouzských řezníků. Příspěvek, kvůli kterému má muž potíže, byl mezitím ze sociální sítě smazán.

Před dvěma dny dostal jistý levicový aktivista ve zrychleném řízení podmíněný trest odnětí svobody na jeden rok za schvalování smrti další z obětí pátečního atentátu, policisty Arnauda Beltrama.

Útočník Radouane Lakdim v pátek nejprve v Carcassonne ukradl automobil, těžce zranil řidiče a usmrtil dalšího cestujícího. Následně střílel na skupinu policistů a poté se vydal do nedalekého Trebes, kde v supermarketu držel několik rukojmí. Většině lidí se podařilo uniknout, útočníka policie po několika hodinách zastřelila.

Francie pohřbívá hrdinu útoku, policistu Beltrama

Mezi čtyřmi oběťmi útoku byli i řezník Christian Medves a policista Arnaud Beltrame, který se nechal vyměnit za jednu ze zaměstnankyň supermarketu.

Na jihozápadě Francie se ve čtvrtek mezitím konaly pohřby Hervého Sosny, Christiana Medvese a Jeana Maziérese, tří z obětí pátečního atentátu. Smuteční ceremonie v Trebes se zúčastnila řada vysoce postavených politiků, včetně premiéra Édouarda Philippa. Policistu Beltrama uloží do hrobu na hřbitově ve Ferrals-les-Corbieres ve čtvrtek odpoledne. Tryzna za něj se konala již ve středu v Paříži.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz