Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Homosexuálové na semaforech. Kolín nad Rýnem nově osvětlí trasu průvodu hrdosti

Svět

  5:00
KOLÍN NAD RÝNEM/ PRAHA - Pochod hrdosti LGBT+ komunity v Kolíně nad Rýnem se stane jednou z největších podobných akcí v Evropě. Při této příležitosti se bude připomínat 50.výročí Stonewallských nepokojů. Město v rámci průvodu představí nové semafory pro pěší. Budou na nich homosexuální páry.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) foto: Twitter

Kolín nad Rýnem plánuje dočasně vyměnit světla dvaceti semaforů pro chodce. Vedení města tak chce ukázat svou otevřenost LGBT+ komunitě a místo stojících a jdoucích panáčků budou na chodce svítit piktogramy homosexuálních dvojic.

Střídaní barev na přechodu. Jak vznikl semafor?

„Symboly homosexuálních párů jsou v současnosti připravovány na období kolem události Christopher Street Day,“ uvedl pro deník Kölner Stadt-Anzeiger mluvčí města Jürgen Müllenberg.

Kolínská akce Christoher Street Day patří k jednomu z největších každoročních pochodů hrdosti v Evropě. Podobné pochody se konají i v Berlíně, Curychu, nebo Hamburku. Jejich cílem je připomenout Stonewallské nepokoje, které byly prvním velkým protestem za práva homosexuálů a ostatně celé LGBT+ komunity. 

Dne 28. června 1969 proběhla ranní policejní razie a večer se již sešlo na Christopher Street na dva tisíce leseb, gayů a transgender lidí, aby protestovali proti chování policie. Násilné protesty trvaly několik dní a jsou obecně považovány za událost, která zásadně změnila pozici homosexuálů v USA. Tehdy v ulicích O rok později se pak odehrály první pochody hrdosti homosexuálů v Los Angeles a New Yorku.

Radnice Kolína nad Rýnem se tak při připomenutí 50. výročí této události rozhodlo vyměnit semafory podél trasy pochodu, sdělil médiím mluvčí Müllenberg. Město však zatím nespecifikovalo, jestli má v plánu po akci světelnou signalizaci opět změnit na původní.

Alternativní dopravní signalizace se v německých městech objevuje relativně často oproti jiným zemím. Například v Berlíně je oblíbený Ampelmännchen, tedy panáček na semaforu s kloboukem, který je dnes oblíbeným symbolem Východního Německa. 

V Bonnu pak chodcům signalizuje skladatel Ludvig van Beethoven, zatímco v Trevíru pěší zastavuje červená podobizna Karla Marxe. Němečtí velikáni se totiž v městech narodili. Výjimku pak tvoří město Friedberg, které před nedávnem představilo nové semafory, na nichž je vyobrazen Elvis Presley. Ikona rockenrollové hudby se ve městě sice nenarodila, ale sloužila na nedaleké americké základně v padesátých letech.

Podobný krok jako Kolín nad Rýnem již v roce 2015 učinila vídeňská radnice.  Cílem „semaforové“ akce bylo přestavit Vídeň jako tolerantní místo pro život.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...