25. listopadu 2011 14:16, aktualizováno  16:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Generálové jmenovali 'Mubarakova muže', Egypťané zaplnili Tahrír

Na náměstí Tahrír vyšly demonstrovat znovu desetitisíce lidí, kteří požadují aby Nejvyšší rada ozbrojených sil (SCAF) okamžitě předala moc civilní vládě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na náměstí Tahrír vyšly demonstrovat znovu desetitisíce lidí, kteří požadují aby Nejvyšší rada ozbrojených sil (SCAF) okamžitě předala moc civilní vládě. | foto: Reuters

KÁHIRA Vojenské vedení Egypta jmenovalo Kamála Ganzúrího předsedou vlády "s plnými pravomocemi". Na káhirském náměstí Tahrír tak opět vyšly demonstrovat desetitisíce lidí, kteří požadují, aby Nejvyšší rada ozbrojených sil (SCAF) okamžitě předala moc civilní vládě.

Armádní zdroj bez bližších podrobností uvedl, že Ganzúrí sestaví vládu "národní spásy", která nahradí kabinet premiéra Isáma Šaráfa, jenž začátkem týdne odstoupil. Vytvořením nové vlády SCAF Ganzúrího pověřila ve čtvrtek.

Demonstranty jméno nového premiéra pobouřilo. Ekonom Kamal Ganzúrí už totiž funkci ministerského předsedy zastával pod vedením Husního Mubaraka v letech 1996 až 1999.

Egyptské vojenské velení poskytlo premiérovi Kamálu Ganzúrímu velké pravomoci, vláda ale nebude sestavena do pondělních parlamentních voleb.

Mezi protestujícími je i generální tajemník Mezinárodní agentury pro atomovou energii Muhammad Baradej.

V centru Káhiry na protestu, který organizátoři podle BBC překřtili na "Pátek poslední šance", opět desetitisíce lidí demonstrují proti vojenskému vedení země.

"Odejděte, odejděte", skandují protestující, z nichž řada vedle rezignace předsedy SCAF Muhammada Husajna Tantávího požaduje, aby odstoupil i Ganzúrí.

Svobodné volby

Egypťané mají jít v pondělí k prvním parlamentním volbám po skončení bezmála třicetileté éry bývalého prezidenta Husního Mubaraka, který po rozsáhlých protivládních protestech 11. února skončil ve funkci.

Na 58 milionů oprávněných voličů bude vybírat zástupce do obou komor parlamentu v několika fázích.

Hlasování, které může přinést výrazný úspěch dříve zakázanému Muslimskému bratrstvu, by mělo skončit za necelé tři měsíce. Konečné výsledky se očekávají 13. ledna.

Agentura AP, podle níž je mezi protestujícími i bývalý generální tajemník Mezinárodní agentury pro atomovou energii Muhammad Baradej, předpokládá, že na náměstí Tahrír po ukončení pátečních modliteb dorazí další tisíce lidí.

V jiné z káhirských čtvrtí dnes demonstrovalo asi 5000 lidí na podporu vojenského vedení země.

Při dosavadních protestech docházelo nezřídka ke střetům protestujících s policií a armádou; zahynulo při nich 41 lidí. Násilí, za něž se ve čtvrtek armádní velení omluvilo, dnes odsoudila Evropská unie.

Slovy své mluvčí pro zahraniční politiku také vyzvala k rychlému přechodu k civilní vládě a dodržení stanoveného termínu voleb. Hlasování o obsazení parlamentu by mělo začít v pondělí.

K situaci v Egyptě se dnes vyjádřily také Spojené státy, které "hluboce litují" obětí násilností. Podobně jako Brusel vyzval i Washington k co nejrychlejšímu přechodu k civilní vládě.

Útok na plynovod

Egyptská tisková agentura MENA informovala, že ozbrojenci znovu vyhodili do povětří část plynovodu západně od města Aríš na severu Sinajského poloostrova.

Výbuch prý nezpůsobil velké škody, protože zařízením neproudil plyn, jelikož je stále v opravě po předchozím podobném útoku.

Lidovky.cz, ČTK