Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Nečekaný verdikt nad Mubarakem. Dostal doživotní trest

Svět

  8:34aktualizováno  14:24
KÁHIRA - Bývalý egyptský prezident Husní Mubarak stráví zbytek života ve vězení. Soud v Káhiře mu vyměřil doživotní trest za podíl na smrti demonstrantů při loňských protivládních nepokojích, jež vedly k pádu Mubarakova režimu, který trval 30 let. Během 18 dnů protivládních protestů bylo tehdy zabito skoro 850 lidí.

Jsem nevinný, říká Husní Mubarak. foto: Reuters

Mubarakův advokát krátce po rozsudku oznámil, že se hodlá odvolat. "Rozsudek je plný právních chyb," řekl. Vyjádřil také přesvědčení, že odvolací soud bývalého prezidenta osvobodí.

Jsem nevinný, říká Mubarak

Čtyřiaosmdesátiletý Mubarak byl prvním arabským vůdcem souzeným před vlastním lidem od vypuknutí loňské vlny povstání v zemích severní Afriky a Blízkého východu. Po dobu procesu trval na své nevině, soud mu však neuvěřil.

Při vynesení rozsudku nedal exprezident na sobě znát žádné emoce, jeho oči zakrývaly tmavé brýle.

Společně s Mubarakem byl k doživotnímu vězení za podíl na smrti demonstrantů odsouzen i někdejší ministr vnitra Habíb Adlí. Soudce při vynesení rozsudku uvedl, že Adlí a Mubarak nevyužili svých pravomocí k zastavení násilností, jichž se dopouštěly ozbrojené složky vůči demonstrantům. Naopak šest bývalých vysokých bezpečnostních představitelů egyptského režimu soud v sobotu zprostil viny ze smrti protestujících.

Mubarak si ve vězení údajně užívá luxusu
Společně s Mubarakem byli souzeni také jeho synové Gamál a Alá, kteří čelili obvinění z korupce. Soud je ale oba zbavil obvinění.

Muslimské bratrstvo, které bylo za Mubarakova režimu zakázanou organizací a které se nyní stalo nejsilnější parlamentní frakcí, sobotní rozsudek kritizovalo. "Prokuratura nesplnila svou povinnost shromáždit dostatečné důkazy pro odsouzení těch, kdo byli obviněni ze zabíjení demonstrantů," prohlásil mluvčí bratrstva. Vyzval k opakování celého procesu.

Prokuratura krátce po rozsudku nařídila převezení Mubaraka do káhirské věznice, uvedla egyptská státní televize. Bývalý prezident přitom dosud ze zdravotních důvodů nebyl ve vazební cele, ale v luxusní nemocnici. Nejprve se zdržoval v letovisku Šarm aš-Šajch u Rudého moře, loni v srpnu se pak přesunul do prezidentského apartmá nemocnice na káhirském předměstí, aby se mohl účastnit jednání soudu.

V káhirské nemocnici Mubaraka navštívili představitelé Kuvajtu, Ománu a Spojených arabských emirátů, exprezident také mohl využívat místní bazén a volně se procházet po zahradě.

Mubarak se návratu do vězení bránil
Podle zdrojů agentury AP se Mubarak vstupu do věznice velmi bránil. Odmítal opustit vrtulník, který ho do ní dopravil přímo od soudu, a eskortě trvalo asi půl hodiny, než bývalého prezidenta k vystoupení z helikoptéry přinutili.

Mubarak ve věznici ihned nastoupil do tamní nemocnice. Podle egyptské státní televize se u něj po převozu do vězení projevila náhlá "zdravotní krize".

Šťastný jásot a rvačky
Na vynesení rozsudku čekaly před soudní budovou stovky Egypťanů. Po oznámení doživotního trestu pro Mubaraka přítomní propukli v jásot. Podle záběrů televize Al-Džazíra nadšeně mávali vlajkami a stříleli do vzduchu.

ČTĚTE TAKÉ

Naopak v soudní síni vypukly po vynesení rozsudku rvačky. Někteří diváci obviňovali soudce z přílišné shovívavosti vůči představitelům Mubarakova režimu, kteří byli zbaveni obvinění. Kritika se na soud snášela také kvůli osvobozujícímu rozsudku nad Mubarakovými syny.

Egypťany čekají prezidentské volby
Rozsudek by zároveň mohl ovlivnit i situaci v zemi před rozhodujícím kolem voleb prezidenta. Egypťané budou Mubarakova nástupce vybírat mezi posledním Mubarakovým premiérem a kandidátem islamistů, které starý režim potlačoval, a napětí v zemi roste.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!