6. srpna 2019 13:03, aktualizováno  13:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zaměřte se na Asii, vyzývá Greta demonstrující studenty. Ta je podle ní zatím ke klimatickým protestům hluchá

Švédská aktivistka Thunbergová se zúčastnila shromáždění Úsměv pro budoucnost. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Švédská aktivistka Thunbergová se zúčastnila shromáždění Úsměv pro budoucnost. | foto: ČTK

Lausanne (Švýcarsko) Celosvětové hnutí stávkujících studentů za klima Fridays For Future (Pátky pro budoucnost) by se mělo více zaměřit na Asii. Na výročním setkání studentských aktivistů ve švýcarském Lausanne to podle agentury Reuters prohlásila jeho zakladatelka Greta Thunbergová.

Účastníci akce plánují v pátek na závěr pětidenní konference demonstraci.

Zhruba 450 aktivistů ze 37 zemí se sešlo v Lausanne v pondělí na shromáždění nazvaném Smile for Future (Úsměv pro budoucnost), aby debatovali o budoucím směřování hnutí, pod jehož jménem již skoro rok stávkují za řešení klimatické krize.

Greta Thunbergová odpovídala na otázky novinářů.
Studenti chtějí, aby se studentské stávky rozšířily i do Asie.

„Během posledního roku se toho hodně stalo. Globální emise kysličníku uhličitého se samozřejmě nesnížily, takže jsme stále na začátku,“ řekla šestnáctiletá Thunbergová. „Budeme muset dělat mnohem více,“ dodala s tím, že svou pozornost by hnutí nyní mělo upřít do Asie, kde se zatím studentské stávky příliš nekonají.

Podle vědců globální oteplování způsobené skleníkovými plyny ze spalování fosilních paliv již způsobilo sucha, záplavy, vlny veder, tání ledovců a vzestup hladiny moří. Celosvětové emise oxidu uhličitého byly loni na rekordní úrovni.

Zářijový klimatický summit OSN v New Yorku je podle Thunbergové „skvělou možností pro světové vůdce ukázat, že nás i vědce skutečně poslouchali“. Aktivistka, která ve snaze maximálně chránit životní prostředí odmítá létat letadlem, se na konferenci na druhé straně Atlantiku vypraví na závodní jachtě.

ČTK