Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Haag soudí keňského viceprezidenta. Viní ho ze zločinů proti lidskosti

Svět

  13:17
HAAG - V Haagu v úterý začal soudní proces s keňským viceprezidentem Williamem Rutem. Mezinárodní trestní soud Ruta obžaloval ze zločinů proti lidskosti, jichž se měl dopustit po volbách v roce 2007. Během nepokojů tehdy v Keni zahynulo více než 1000 lidí. Ruto stojí před soudem jako vůbec první vysoký státní představitel ve funkci.

William Ruto (vpravo) v soudní místnosti foto: Reuters

Spolu s Rutem byl obviněn i prezident Keni Uhuru Kenyatta. Ten však do Haagu zatím nedorazil - Keňa to vysvětlila tím, že nemůže postrádat dva nejvyšší státní představitele najednou.

Šestačtyřicetiletý Ruto, který se k soudu dostavil, trvá na své nevině. Přestože mu podle agentury Reuters hrozí mnohaleté vězení, v sále působil podle očitých svědků klidným dojmem, někdy se i pousmál.

Keňský viceprezident William Ruto (uprostřed) na cestě k Mezinárodnímu trestnímu soudu v Haagu

Podíl na tehdejších vraždách, perzekucích a deportacích odmítá i rozhlasový moderátor Joshua Arap Sang, který je souzen společně s Rutem. Oba muže, kteří jsou stíháni na svobodě, přišly podpořit do sálu haagského tribunálu desítky keňských poslanců a dalších lidí. "Jsem nevinný novinář. V Keni jsem nepřispěl k násilnostem, ale k míru," řekl po příchodu k soudu Sang, který podle žaloby ve svých rozhlasových vystoupeních rozdmýchával nenávist a nabádal k násilnostem vůči některým skupinám obyvatel.

ČTĚTE TAKÉ:

Utrpení a teror

Hlavní žalobkyně ICC Fatou Bensoudaová soudu řekla, že Ruto vědomě využíval příznivce ze svého kmene k útokům na politické oponenty a příslušníky jiného kmene.

Hlavní žalobkyně ICC Fatou Bensoudaová

"Je těžké si představit tehdejší utrpení a teror vůči mužům, ženám a dětem. Lidé byli upalováni zaživa, ubíjeni k smrti nebo je mladí ozbrojenci vyhazovali z domovů," řekla žalobkyně. Sang podle ní slovně útočil na stejný kmen jako Rutovi lidé a předával jim ve vysílání i kódované pokyny ke konkrétním násilnostem.

Keňští zákonodárci minulý týden proces kritizovali a navrhli vládě odstoupit od zakládající smlouvy ICC, který označili za "neokoloniální instituci". Soud ICC, kterému jde v procesu o jeho prestiž a autoritu, by podle agentur pokračoval v procesu i po případném odstoupení Keni od smlouvy.

Ruto je obžalován z podílu na násilí, které vypuklo po prezidentských volbách, v nichž svůj mandát těsně obhájil tehdejší prezident Mwai Kibaki. Násilnosti, které měly politické i etnické motivy, zanechaly kromě asi 1200 mrtvých také na 600.000 lidí bez domova.

Před soudem stane i keňský prezident

Rutův právník v pondělí prohlásil, že jeho klient je zcela nevinen, a označil za nesmysl obvinění, že se v Keni pokoušel zastrašovat svědky tehdejších událostí. Žalobci dvakrát požádali o odklad procesu s odůvodněním, že potřebují více času na přípravu v důsledku změny výpovědí či odstoupení některých svědků.

Keňský viceprezident William Ruto (vlevo) a prezident Uhuru Kenyatta. Mezinárodní trestní soud v Haagu viní oba politiky ze zločinů proti lidskosti

Soudci ICC původně požadovali, aby se procesu od začátku účastnil i keňský prezident Uhuru Kenyatta, který je dalším z obžalovaných. Keňa ale tento požadavek odmítla s tím, že představitelé dvou nejdůležitějších politických funkcí ve státě nemohou najednou zanechat zemi bez vedení. Soud s Kenyattou proto začne nejdříve 12. listopadu. Kenyatta bude první hlavou státu ve funkci, kterou bude ICC soudit.

MEZINÁRODNÍ TRESTNÍ SOUD (ICC)

ICC není součástí OSN, ale nezávislý mezinárodní stálý orgán, jehož úkolem je soudit pachatele zločinů proti lidskosti, genocid a válečných zločinů na celém světě. Vznikl 1. července 2002, kdy vstoupil v platnost takzvaný římský statut. Zakládací dokument soudu již ratifikovalo přes 120 zemí; je mezi nimi i Česká republika, která tak učinila v červenci 2009.

Autoři: ,