7. srpna 2014 14:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hájil práva Číňanů, Peking mu sebral svobodu. Nyní vyšel z vězení

Známý čínský disident a obhájce lidských práv Kao Č’-šeng (na archivním snímku... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Známý čínský disident a obhájce lidských práv Kao Č’-šeng (na archivním snímku... | foto: TwitterReprofoto

PEKING Přední čínský disident Kao Č'-šeng byl ve čtvrtek po třech letech propuštěn z vězení. Vládní kritik a advokát bojující za lidská práva je však zřejmě čínskými úřady nadále sledován a je možné, že jej čeká domácí vězení.

Aktivista Chu Ťia uvedl, že propuštěný právník je se svým bratrem, ale zřejmě ho nadále doprovázejí strážci. Nachází se prý v domě příbuzných v Urumči, metropoli Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang.

ČTĚTE TAKÉ:

"Snažím se nemyslet na možnost, že bude opět nezvěstný, a doufám, že bude moci jít domů," citovaly zpravodajské agentury disidentovu manželka Keng Che. Té se před pěti lety se dvěma dětmi podařilo odejít do Spojených států.

Jeden z nejznámějších čínských disidentů Kao Č'-šeng dostal v roce 2011 tříletý trest vězení. Podle čínských úřadů totiž porušil pravidla podmínky, ke které byl odsouzen za "podněcování k převratu". V únoru 2009 byl unesen z domu svých příbuzných v provincii Šan-si a byl nezvěstný až do dubna 2010, kdy se krátce objevil na veřejnosti a kontaktoval některé své přátele a zahraniční novináře.

Kao zastupoval například náboženské disidenty a prosazoval ústavní reformy. Právník je také známý jako obhájce ilegální křesťanské církve a členů zakázaného duchovního hnutí Fa-lun-kung. Byl dvakrát nominován na Nobelovu cenu za mír.

Lidovky.cz, ČTK