20. května 2019 17:14, aktualizováno  22:17 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hasiči zachránili muže, který šplhal po Eiffelově věži. Známou památku museli evakuovat

Eiffelova věž | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eiffelova věž | foto: Lidovky.cz

Paříž Francouzským záchranářům se podařilo dostat do bezpečí muže, který se odpoledne bez jakékoli výstroje vyšplhal k úrovni třetího patra Eiffelovy věže a na její konstrukci setrval přes šest hodin. Známá pařížská památka kvůli tomu byla evakuována. Motiv muže ve věku asi 40 let není jasný, podle části tisku hrozil sebevraždou.

Záchranáři, včetně policejního vyjednavače, se s ním pokoušeli hovořit. Poslední hodiny na věži s mužem strávil hasič ze speciální jednotky. Další podrobnosti záchranné akce nejsou známy.

Muž podle francouzského tisku vešel do věže jako běžný návštěvník a do druhého patra patrně vyjel výtahem. Ve druhém patře překonal bezpečnostní zábrany a začal rychle bez jakéhokoli jištění šplhat nahoru. Zůstal těsně pod úrovní vyhlídkové terasy ve třetím patře přitisknutý k železné konstrukci.

Evakuována byla nejprve první dvě patra, později i vyšší část objektu. Uzavřeno bylo také prostranství před věží. „Je to obvyklá procedura. Je třeba tomu člověku zabránit, aby pokračoval, a v takových případech evakuujeme celou věž,“ řekl AFP zdroj ze společnosti, která Eiffelovu věž spravuje. Počet turistů, kteří museli atrakci opustit, podle něj není znám.

Eiffelovu věž, která letos slaví 130 let, každoročně navštíví sedm milionů lidí V roce 2015 se na ni například pokusil bez zajištění vyšplhat Brit James Kingston.

Policie byla v minulosti přivolána na „Eiffelovku“ i k několika sebevražedným pokusům. V říjnu 2017 skokem z ní vyhrožoval jeden mladý muž, policisté mu to ale rozmluvili.

ČTK