17. května 2018 21:43 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Havajská sopka vychrlila popel do 10 000 metrů. Kameny mohou létat na kilometry, varují geologové

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Nad Havají se vznáší sopečná pára a popel. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nad Havají se vznáší sopečná pára a popel. | foto: Reuters

HONOLULU/PRAHA Havajská sopka Kilauea ve čtvrtek po dvou týdnech vulkanické aktivity vybuchla a z jejího kráteru se do téměř desetikilometrové výšky vznesl mohutný oblak popela, který začal padat na obce v okolí. Podle americké geologické služby USGS nehrozí místním obyvatelům velké nebezpečí, neboť již dříve bylo evakuováno téměř 2000 lidí. Vulkán může podle geologů chrlit mohutné kameny do bezmála kilometrové vzdálenosti.

Čtvrteční explozivní erupce trvala podle USGS několik minut a patrně ji způsobila pára, která se nahromadila uvnitř sopky a která pochází z podzemní vody ohřívané při současné vulkanické aktivitě. Obyvatelé okolí hlásili popel snášející se na jejich domovy, jeho množství však podle geologů není nijak mimořádně velké.

Aktivita sopky Kilauea na ostrově Havaj, který je největší v Havajském souostroví, je patrná už dva týdny. Národní park, kde se sopka nachází, je již téměř týden uzavřen kvůli obavám z výbuchu.

Své domovy dosud muselo opustit zhruba 2000 obyvatel z osady Leilani Estates a jejího okolí. Výzvu k evakuaci dostaly i další stovky lidí. Úřady z bezpečnostních důvodů nařídily také uzavřít několik areálů pro turisty. Nebezpečí mohou představovat kameny vyletující z kráteru. Podle USGS může sopka až do téměř kilometrové vzdálenosti vrhat kameny o velikosti osobního auta. Menší kameny pak mohou doletět více než deset kilometrů daleko.

Voják havajské Národní gardy s plynovou maskou, která ho chrání proti sopečným výparům.
Nad Havajem se vznáší sopečná pára a prach.

Explozi mohou doprovázet rovněž silné otřesy země. S menší středeční erupcí bylo spojeno o síle 4,2 stupně, které nezpůsobilo žádné škody. Podle amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) neklidná Kilauea zatím letecký provoz na Havajských ostrovech neohrožuje. Hlášena nejsou ani žádná zranění či úmrtí.

ČTK
  • 0Diskuse