Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Herman Van Rompuy? Promarněná příležitost pro Evropu

Svět

  11:26aktualizováno  16:28
WASHINGTON/BRUSEL - S volbou prvního evropského prezidenta se zdá být spokojena většina předních státníků. Nevýrazný politik, kterého skoro nikdo nezná, pro ně totiž představuje "nejmenší zlo". Spojené státy teď v Evropě vidí "silnějšího partnera", Turecko se bojí o svou budoucnost v rámci EU a tisk píše o zvolení jako o promarnění jedinečné příležitosti pro Evropu.

První evropský prezident Herman Van Rompuy ovládl titulky tisku foto: ČTK

Americký prezident Barack Obama, který se včera vrátil ze své cesty po Asii, nezapomněl nově zvolenému státníkovi Hermanovi Van Rompuyovi pogratulovat, napsala agentura AFP.

Bílý dům ve svém oficiálním prohlášení poznamenal, že tato volba "posilní EU a umožní jí stát se silnějším partnerem pro Spojené státy". Ve svém prohlášení se také snažil uklidnit obavy, že americko-evropské partnerství pro něj není důležité. "Na poli rozvíjející se ochrany a prosperity nemají Spojené státy na celém světě silnějšího partnera, než jakým je Evropa," uvedl Bílý dům. 

Pomoc při řešení afghánské a íránské otázky
Ke gratulacím se přidala i americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová, která zvolení evropského prezidenta označila za "milník pro Evropu a její roli na světě". První evropskou "ministryni zahraničí", Catherine Ashtonovou poté nazvala "svým novým protějškem".

"Těším se na bližší spolupráci s nimi, abychom upevnili a rozšířili naše partnerství", uvedla Clintonová s tím, že by to mohlo pomoci řešit situaci v Afghanistánu a na Blízkém východě. "Díky volbě těchto významných lídrů jsem teď přesvědčená daleko více než kdy předtím, že můžeme vybudovat mírumilovnější a prosperující svět", dodala ministryně.

Ke gratulantům se přidal i čínský premiér Wen Ťia-pao. Podle něj post evropského "prezidenta" a "ministryně zahraničí" představuje "krok kupředu" v evropské integraci. Sám také poznamenal, že Čína propojení zemí starého kontinentu podporuje, protože "se zasazuje o rozmanitý a multipolární svět."

Strach Turecka o svou "evropskou" budoucnost
S volbou nepříliš výrazného politika, který doposud zastával post belgického premiéra, jsou zdá se celkem spokojené i evropské vládní špičky. Německá kancléřka Angela Merkelová na adresu Van Rompuyho řekla, že věří v jeho schopnosti politického vyjednávání.

Čeští politici výběr vedoucích představitelů EU přivítali

Výběr prvního prezidenta EU a ministryně zahraničí EU čeští politici přivítali. To, že nejde o politicky profilované a známé osobnosti, může být prý spíše výhodou.

Neutrální osoba Van Rompuyho vyhovuje také britským konzervativcům. Mluvčí opoziční strany William Hague nově zvoleným činitelům poblahopřál a ujistil média, že s nimi budou spolupracovat "v britském národním zájmu".

Nový "prezident" se ale příliš nezamlouvá tureckému poslanci Onurovi Oymenovi, který se s jeho příchodem obává, že šance Turecka připojit se k členským státům EU budou teď ještě menší. Jak připomněl pro BBC's World Today, Van Rompuy "před pár lety prohlásil, že kvůli náboženským a kulturním důvodům je absolutně proti tureckému členství". "Během jeho úřadu nevidíme příliš světlou budoucnost našich vztahů," přiznal Oymen.

Ohlasy v tisku na volbu prvního evropského "prezidenta"

La Derniere Heure (Belgie): "Belgičan v čele 460 milionů Evropanů."

Dagens Nyheter (Švédsko): "Herman Kdo?"

The Guardian (Velká Británie): "Kontinent včera v noci udělal krok stranou z vrcholu. Ztratil tak vzácnou příležitost k tomu, aby zastavil směřování k G2 světu, který je ovládán dvěma póly, Washingtonem a Pekingem."

Financial Times (Velká Británie): "Prezident Spojených států a čínský premiér budou pravděpodobně i tak nadále pokračovat ve spolupráci s Evropou zejména prostřednictvím bilaterálních rozhovorů s Berlínem, Londýnem a Paříží."

Libération (Francie): "Je to prezident pro dekoraci. A promarněná příležitost."

Le Figaro (Francie): "Catherine Ashtonová není jistě žádný Churchill. Kdo doufal v někoho, kdo by byl ražení Hillary Clintonové, je jistě zklamán."

Dziennik-Gazeta Prawna (Polsko): "O tom, kdo se hodí na dvě klíčová místa, rozhodovala hlavně stranická příslušnost, země původu a pohlaví. Na to, aby kandidáti představili vlastní vizi Evropy, o což se snažilo Polsko, nebyl prostor."

Rzeczpospolita (Polsko): "Prezidentem Evropy se stane muž, který na mezinárodní scéně nebude mít co říct. Ministryní zahraničí je žena, která nemá žádné, opakuji žádné zkušenosti v diplomacii."

Financial Times Deutschland (Německo): "Hledali státní tajemníky pro Evropu, kteří budou působit v pozadí, žádné světoznámé sebepředstavitele."

Handelsblatt (Německo): "Čím méně profilu, tím méně protivníků."

Die Welt (Německo): "Van Rompuy a Ashtonová jsou v EU nepopsané listy. Našli je navíc téměř strašidelně rychle."

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!