21. února 2016 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Historik zkoumal temné stránky polských dějin. Není vlastenec, trestá ho vláda

Gross obdržel Řád za zásluhy o Polskou republiku v roce 1996. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gross obdržel Řád za zásluhy o Polskou republiku v roce 1996. | foto: TwitterReprofoto

VARŠAVA  Polská nacionalistická vláda chce odebrat jednomu z nejuznávanějších světových expertů na holokaust Řád za zásluhy. O státní vyznamenání by měl 69letý historik Jan Tomasz Gross přijít kvůli svému tvrzení, že Poláci se podíleli na nacistických válečných zločinech.

Gross obdržel Řád za zásluhy o Polskou republiku v roce 1996. Mezi jeho nejznámější práce patří kniha Sousedi z roku 2001, v níž popisuje masakr 1600 židovských mužů, žen i dětí obyvateli polské vesnice Jedwabne v roce 1941. Podle jeho knihy natočil o rok později režisér Władysław Pasikowski i film.

Polští intelektuálové už podle britského listu The Guardian sepsali na podporu Grosse dva otevřené dopisy vládě Strany práva a spravedlnosti (PiS), která se podle nich snaží přepsat historii a odstranit z ní stopy polské spolupráce při nacistických hrůzách.

Vláda hodlá také až pěti lety vězení trestat použití výrazu „polský vyhlazovací tábor“ pro označení nacistických táborů v okupovaném Polsku. Návrh zákona podle agentur včera předložilo ministerstvo spravedlnosti.

Temné stránky polských dějin

„Vláda tvrdí, že Gross není vlastenec. On ale vlastenec je. Dívá se na temné i světlejší období polské historie,“ citoval deník Jana Grabowského, profesora historie z Ottawské univerzity, jednoho ze 30 signatářů výše zmíněných dopisů.

Gross se narodil v Polsku v roce 1969, ze země ale uprchl po antisemitské čistce mezi polskými disidenty.

Loni v září v německém listu Die Welt kritizoval středoevropské státy kvůli jejich neochotě přijímat uprchlíky a dospěl také k názoru, že Poláci během druhé světové války zabili více Židů než nacistů. Polská prokuratura začala poté vyšetřovat, zda tímto výrokem neporušil zákon proti hanobení Polska.

„Gross je kontroverzní, je ale hloupé a škodlivé zvažovat odebrání vyznamenání,“ myslí si Dariusz Stola, ředitel varšavského muzea historie polských židů.

Stola vzkázal prezidentovi Andrzeji Dudovi, který o přezkoumání Grossova vyznamenání požádal, aby se na jeho dílo podíval v širším kontextu – historik totiž dříve pracoval na ceněných studiích o německé a ruské okupaci Polska. „Řád za zásluhy dostal za akademickou práci, ale také za svůj přínos – v době, kdy byl v exilu – pro přechod k demokracii. To nelze opominout,“ říká Stola.

Konfrontace duchů ve svědomí

Sám historik na otázky Guardianu neodpověděl, v minulém týdnu ale v online příspěvku pro univerzitu v izraelské Haifě řekl, že jeho práce je „konfrontací s duchy ve svědomí polské společnosti“. Gross tvrdí, že většina Poláků si není vědoma toho, že v nacistických koncentračních táborech zahynulo 3,5 milionu Židů.

Grossovo dílo oceňuje i Agata Bieliková-Robsonová z Nottinghamské univerzity. „Každá normální demokracie musí mít kritické hlasy, které mluví jménem menšin. Gross je jedním z nich. PiS se jich chce zbavit.“

Prezidentská kancelář oznámila, že hlavě státu přišlo už dva tisíce dopisů žádajících, aby byl Gross zbaven vyznamenání. Duda prý proto požádal o názor ministerstvo zahraničí. Jeho zprávu už prý dostal. Nyní se čeká na rozhodnutí prezidenta.

rokMilan Rokos