Pátek 24. ledna 2020svátek má Milena 0 °C zataženo Předplatné LN
10. června 2018 15:02 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kvůli Krymu zahájil hladovku nejen ruský režisér Sencov. Putin je ale neoblomný

Režisér Oleg Sencov. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Režisér Oleg Sencov. | foto: TwitterReprofoto

LABYTNANGI/PRAHA Cílem ukrajinského režiséra Oleha Sencova je donutit Kreml k propuštění všech Ukrajinců. Cílem Kremlu je zabránit demonstrativní smrti během MS ve fotbale.

V sobotu uplynulo 26 dní od chvíle, kdy ukrajinský režisér Oleh Sencov zahájil hladovku. Odpykává si dvacetiletý trest v jednom z nejsurovějších ruských trestaneckých lágrů Bělyj medveď ve městě Labytnangi na Sibiři, v Jamalo-něneckém autonomním okruhu.

Ruský soud ho uznal vinným z přípravy „teroristických“ útoků, které měly za cíl zlikvidovat památník V. I. Lenina v Simferopolu na Krymu a věčný oheň, který zde připomíná památku Rudoarmějců padlých za druhé světové války. Vedle toho měl Sencov údajně plánovat podpálení kanceláří ruských nacionalistických organizací, které se aktivně podílely na okupaci ukrajinského Krymu, jako Ruská občina Krymu a krymská filiálka ruské vládní strany Jednotné Rusko.

Umělci po celém světě v uplynulém týdnu požadovali v rámci globální akce #SaveOlegSentsov jeho propuštění, v různých zemích iniciativní skupiny občanů drží symbolické solidární hladovky. V pátek a v sobotu měli lidé psát na sociálních sítích vzkazy lídrům G7, kteří by se měli zasadit o propuštění 64 v Rusku vězněných Ukrajinců, jež organizátoři akce nazývají rukojmími Kremlu. Ve čtvrtek ale dal ruský prezident Vladimir Putin najevo, že se hladovkou k žádnému milosrdenství donutit nenechá. Řekl, že Sencova zatím za nikoho měnit nehodlá. Jednou z možností, jak zachránit jeho život, je totiž výměna za ruského občana vězněného na Ukrajině.

Důvodem je Krym

Osvobození Sencova od včerejška rezolutně požaduje i mezinárodní organizace Amnesty International. Podle generálního tajemníka této respektované instituce Suniela Shettyho je Sencov vězněn zcela nezákonně – je občanem Ukrajiny a Rusové ho zadrželi po okupaci Krymu na území, které je dle mezinárodního práva pokládáno za ukrajinské. Moskva ale argumentuje tím, že si sama uzákonila velmi originální postup – všichni obyvatelé Krymu, kteří neprohlásili, že chtějí být nadále občany Ukrajiny, se automaticky bez dalšího dotazování stali občany Ruské federace. To postihlo i­ Sencova.

Shetty zdůraznil, že Sencov drží hladovku nikoliv za své propuštění, ale požaduje osvobození všech nespravedlivě vězněných Ukrajinců, kterých je v ruských trestaneckých koloniích právě 64. Většina z nich se pokoušela nějakým způsobem vzdorovat ruské okupaci Krymu a byli za to odsouzeni. Podobně jako Sencov byli zatčeni nejčastěji už v roce 2014, bezprostředně po anexi poloostrova.

Podle advokátů z mezinárodní organizace Agora, kteří Sencova zastupují, se zdravotní stav ukrajinského režiséra v posledních dnech nezměnil. Je pod dohledem ruských lékařů, kteří mu dávají podpůrné infuze obsahující glukózu a vitamin B. Stále ale trvá nebezpečí, že mu selžou ledviny.

Ještě déle než Sencov drží hladovku další Ukrajinec, vězněný pro změnu na samotném Krymu. Ukrajinský aktivista Vladimir Baluch odsouzený za údajné nezákonné držení munice na tři roky a­sedm měsíců odnětí svobody už zhubl přes 30 kilogramů a nyní na nátlak simferopolského biskupa Klimenta začal pít alespoň kefír. Kliment se snaží dostat i k hladovějícímu Sencovovi. Zatím mu to vedení věznice neumožnilo.

Petra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!