Neděle 24. ledna 2021svátek má Milena -2 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Únoskyně letadel v europarlamentu? Protestoval i izraelský velvyslanec, vystoupení EU prošetří

Leila Khaledová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Leila Khaledová. | foto: Twitter.com/@An_Phoblacht

PRAHA Vystoupení teroristky Leily Khaledové na půdě Evropského parlamentu se bude prošetřovat. Proti účasti únoskyně letadel na debatě o roli žen v palestinském hnutí totiž protestovala řada poslanců, ale i izraelský velvyslanec v Česku. Předseda Evropského parlamentu podle europoslance Tomáše Zdechovského přislíbil prošetření celého incidentu.

Na konci září se v Evropském parlamentu uskutečnila debata o roli palestinských žen v lidovém boji. Pořádali ji poslanci krajně levicové španělské strany Izquierda Unida, která je součástí poslanecké skupiny Spojená evropská levice/Severská zelená levice v rámci Evropského parlamentu. Jednou z hlavních řečnic byla Leila Khaledová, teroristka, která se na přelomu 60. a 70. let „proslavila“ únosem dvou letadel.

Khaledová je součástí radikální skupiny Lidová fronta pro osvobození Palestiny (LFOP), která se vyskytuje na seznamu organizací, jež EU považuje za teroristické. 

„Tato žena měla mluvit o ženách a jejich roli v Palestině, místo toho ale mluvila o Izraeli a říkala, že je to nacistický stát. Porovnávala Gazu s Osvětimí,“ uvedl v rozhovoru pro Lidovky.cz izraelský velvyslanec v Praze Daniel Meron. „To je nepřijatelné.“

Stejný názor sdílelo podle něj i dalších šestnáct europoslanců, kteří okamžitě vznesli protest proti účasti teroristky na akci pořádané pod patronátem krajně levicových stran. Izrael zatím nebude podnikat žádné kroky vůči Evropskému parlamentu, ani proti poslancům, kteří Khaledovou pozvali. Namísto toho se snaží o vzniklém problému co nejvíce hovořit.

„Naše zpráva pro Evropskou unii a Evropský parlament je jasná: svět bojuje proti terorismu a my si nemůžeme dovolit být přátelští vůči teroristickým organizacím. A Evropská unie a Evropský parlament musí vystupovat tvrdě vůči teroristům. Rozhodně se situace nemůže opakovat,“ vysvětlil velvyslanec Meron.

Podle něj zaznamenali Izraelci v jednání s evropskými státníky veskrze pozitivní reakce a připomněl, že jedním z europoslanců protestujících proti vystoupení Khaledové byl i český europoslanec Tomáš Zdechovský. Ten se k celé záležitosti vyjádřil na Twitteru hned v den vystoupení Khaledové.

„Drahý předsedo Evropského parlamentu, jak může GUENGL (levicová poslanecká skupina – pozn. red.) sponzorovat akci v Parlamentu s účastí Lidové fronty pro osvobození Palestiny, skupinou na seznamu teroristických organizací?“ ptal se europoslanec.

26.září 2017 v 11:36, příspěvek archivován: 09.října 2017 v 18:27

Dear @EP_President, how come can @GUENGL sponsor an event in the EP with the PFLP, an EU listed #terror group?@hansvanbaalen @petras_petras

Podle Zdechovského je v případě vystoupení Khaledové na půdě EP hned několik problémů. Zaprvé je Khaledová součástí zakázané teroristické organizace, která je černé listině Evropské unie, ale její vystoupení prý také v rozporu s rozhodnutím Rady o propagaci terorismu.

„Paní Khaledová během konference nemístně vtipkovala o únosu letadla a terorismu, což bylo doprovázeno potleskem. Používala také spoustu přímých a nepřímých přirovnání o terorismu, jako způsobu, jímž lze prý upoutat pozornost na řešení problémů,“ vysvětlil Zdechovský, proč byl součástí kolektivu europoslanců, kteří proti vystoupení Khaledové protestovali.

Zdechovský prý od předsedy evropského parlamentu Antonia Tajaniho získal příslib, že se instituce účast teroristky na debatě prošetří.

Společně s dalšími Palestinci v roce 1969 úspěšně unesla letadlo letící z Říma do Tel Avivu a o rok později byla zadržena při pokusu o únos dalšího letounu. V současnosti je však na svobodě, jelikož měsíc po jejím zadržení unesli Palestinci další letadlo a vyměnili ji za velké množství rukojmích.

Třiasedmdesátiletá Khaledová na záříjové debatě o roli žen pronášela výroky, ve kterých přirovnávala holokaust v Osvětimi k situaci v Gaze, nebo říkala, že by Izraelci měli být souzeni stejně jako byli nacisté v Norimberku.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek
Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek

V redakci jsme měli možnost otestovat dva nové chleby Odkolek. Mají vysoký podíl žitné mouky a nádherně propečenou kůrku, která láká k ochutnání už...