Úterý 26. května 2020svátek má Filip 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Přednáška únoskyně letadel se opakovat nebude. Europarlament vydal zákaz vstupu teroristům

Leila Khaledová v Evropském parlamentu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Leila Khaledová v Evropském parlamentu. | foto: Twitter.com/@An_Phoblacht

PRAHA Evropský parlament vydal zákaz vstupu pro všechny osoby či skupiny, které jsou vedeny jako teroristické. Stalo se tak v reakci na vystoupení únoskyně letadel Leily Khaledové na debatě o roli žen v palestinském hnutí, proti kterému protestovala řada poslanců, ale i izraelský velvyslanec v Česku. Poslanci, kteří Khaledovou pozvali budou vyslýcháni na plénu.

Na konci září se v Evropském parlamentu uskutečnila debata o roli palestinských žen v lidovém boji. Pořádali ji poslanci krajně levicové španělské strany Izquierda Unida, která je součástí poslanecké skupiny Spojená evropská levice/Severská zelená levice v rámci Evropského parlamentu. Jednou z hlavních řečnic byla Leila Khaledová, teroristka, která se na přelomu 60. a 70. let proslavila únosem dvou letadel.

„Tato žena měla mluvit o ženách a jejich roli v Palestině, místo toho ale mluvila o Izraeli a říkala, že je to nacistický stát. Porovnávala Gazu s Osvětimí,“ uvedl v rozhovoru pro Lidovky.cz izraelský velvyslanec v Praze Daniel Meron. „To je nepřijatelné.“

Stejný názor sdílelo i dalších šestnáct europoslanců, kteří okamžitě vznesli protest proti účasti teroristky na akci pořádané pod patronátem krajně levicových stran. 

Leila Khaledová v roce 1969 (vlevo) a v roce 2011 (vpravo).
Leila Khaledová na snímku při únosu letadla.

Celá záležitost byla postoupena předsedovi EP Antoniu Tajanimu. V úterý padlo rozhodnutí. Evropský parlament vydal zákaz vstupu pro všechny osoby či skupiny, které jsou vedeny jako teroristické.

„S ohledem na toto rozhodnutí a v souvislosti s bojem proti terorismu se od členů Evropského parlamentu i frakcí bude nyní požadovat, aby na různá vystoupení nezvali osoby či skupiny uvedené ve zmíněném rozhodnutí Rady a neusnadňovali jejich přístup do Parlamentu,“ stojí v tiskovém prohlášení.

Zároveň nesmí být podle rozhodnutí Rady tyto osoby jakkoliv propagovány, což se právě v případě Khaledové stalo. Fotografie s ní sdílela na sociálních sítích například irská europoslankyně Martina Andersonová. Jednání poslanců radikální levicové frakce bude šetřeno na příštím plenárním zasedání.

26.září 2017 v 18:16, příspěvek archivován: 21.listopadu 2017 v 17:04

Fantastic Turnout in Brussels 4 Women in Palestinian Struggle Leila Khaled addressing a packed room -long live international solidarity #SF https://t.co/MnhtorreYl

Hlavním iniciátorem protestů proti vystoupení teroristky Khaledové byl český europoslanec Tomáš Zdechovský, který celou záležitost glosoval tím, že „má radost, že se podařilo zajistit to, co mělo být samozřejmé už dávno.“

Khaledová je součástí radikální skupiny Lidová fronta pro osvobození Palestiny (LFOP), která se vyskytuje na seznamu organizací, jež EU považuje za teroristické.

Společně s dalšími Palestinci v roce 1969 úspěšně unesla letadlo letící z Říma do Tel Avivu a o rok později byla zadržena při pokusu o únos dalšího letounu. V současnosti je však na svobodě, jelikož měsíc po jejím zadržení unesli Palestinci další letadlo a vyměnili ji za velké množství rukojmích.

Třiasedmdesátiletá Khaledová na záříjové debatě o roli žen pronášela výroky, ve kterých přirovnávala holokaust v Osvětimi k situaci v Gaze, nebo říkala, že by Izraelci měli být souzeni stejně jako byli nacisté v Norimberku.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...