1. ledna 2017 20:31, aktualizováno  22:06 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Z Hollywoodu se stal Hollyweed. Vandalové změnili slavný nápis nad Los Angeles

Zkomolený nápis Hollyweed. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zkomolený nápis Hollyweed. | foto: ABC Network

Los Angeles Slavný nápis Hollywood, který se vyjímá nad Los Angeles, se stal terčem novoročního žertu vtipálků, kteří z Hollywoodu udělali „Hollyweed.“ Slovo weed přitom v anglickém slangu označuje marihuanu. Nápis byl podle CBS Los Angeles viditelně pozměněný a zachycený na kamery v neděli ráno.

Podle místního tisku policie změnu nápisu Hollywood na Hollyweed vyšetřuje jako vandalismus. Novoroční žert nezpůsobil ale historickému nápisu žádné nevratné škody. Bezpečnostní kamery zaznamenaly na místě činu pouze jedinou osobu.

Voliči v Kalifornii v referendu, které se konalo stejně jako americké prezidentské volby 8. listopadu, souhlasili s legalizací užívání marihuany pro rekreační účely od roku 2018.

Téměř 14 metrů vysoká písmena se na svah hory Mount Lee poprvé dostala v roce 1923. Postavit je nechal obchodník Harry Chandler a to původně v podobě Hollywoodland. Sloužila jako reklama realitní kanceláře na stavební parcely.

Dobře viditelný nápis se stal terčem vtipálků již v minulosti. Při návštěvě papeže v roce 1978 například zakryli jedno L, aby Jana Pavla II. uctili slovem holy (svatý). Na oslavu konce války v Perském zálivu v dubnu 1991 zase písmena zahalila žlutá páska. Na Hollyweed se původní nápis změnil už jednou v roce 1976.

Muž jménem Danny Finegood, který zemřel v roce 2007 jej tehdy změnil na oslavu toho, že stát zvolnil pravidla užívání marihuany.

Podobné nápisy, které imitují ten slavný hollywoodský, je možné najít v řadě zemí, například v Rumunsku, na Novém Zélandu, v Británii či ve Finsku.

Lidovky.cz, ČTK

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz