Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

„Podlé spiknutí“ v Hongkongu: za podvratnou činnost odsoudili 14 aktivistů

Svět

  7:18
Hongkongský soud shledal vinnými 14 prodemokratických aktivistů, kteří byli obžalováni na základě přísného bezpečnostního zákona. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Kritici upozorňují, že největší soudní proces svého druhu v Hongkongu zřejmě zasadí další ránu vládě práva v této bývalé britské kolonii a pověsti města jako jednoho ze světových finančních center.

Verdikty soudu v největším hongkongském procesu proti demokratické opozici padly více než tři roky poté, co policie pozatýkala 47 demokratů při hromadných raziích po celém městě a obvinila je ze spiknutí za účelem podvratné činnosti podle čínského zákona o národní bezpečnosti. Většina obviněných je zadržována už od února 2021.

O výši trestů pro ty, které trojice soudců shledala vinnými, rozhodne soud k pozdějšímu datu. Trestné činy související s ohrožením národní bezpečnosti se mohou pohybovat od tří let až po doživotí. Jednatřicet souzených aktivistů už loni v únoru před soudem přiznalo vinu a čtyři z nich se stali svědky obžaloby. Dalších 16 vinu odmítlo.

Aktivisté byli obviněni z „podlého spiknutí“ ve snaze paralyzovat vládu nad městem a donutit jeho vedení k rezignaci, a to v souvislosti s neoficiálními primárkami z roku 2020. Podle demokratů bylo jejich cílem vybrat co nejsilnější opoziční kandidáty pro volby v městském zákonodárném sboru. Vláda v Pekingu, který v roce 1997 převzal nad bývalou britskou kolonií kontrolu, však tyto primární volby označila za nelegální.

Zákon o národní bezpečnosti, který pro hongkongské území zavedla centrální vláda v Pekingu a proti jehož zavedení vypukly v Hongkongu v roce 2019 masové demonstrace, se zaměřuje na činy separatismu, rozvratu státní moci, teroristické činnosti a spolupráce se zahraničními nebo vnějšími silami za účelem ohrožení národní bezpečnosti. Při jeho porušení může být udělen až doživotní trest. Spojené státy a některé další, zejména evropské země, jejichž diplomaté se čtvrtečního slyšení účastnili, současný proces kritizují jako politicky motivovaný a žádají okamžité propuštění obviněných.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!