Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Marný boj za demokracii? Hongkongský server končí kvůli politickému tlaku

Svět

  13:55
Oblíbený hongkongský prodemokratický internetový zpravodajský server House News ukončil svou činnost. Jako důvod uvedl politický tlak a malé zisky z reklamy. Informovala o tom dnes agentura AP, podle níž se jedná o nejnovější známku rostoucího napětí v této poloautonomní čínské oblasti.
Hongkong - ilustrační foto.

Hongkong - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Ve vzkazu otištěném o víkendu jeden ze zakladatelů stránek uvedl, že on a jeho rodina jsou "zděšeni" politickou atmosférou v Hongkongu.

Prospívat společnosti je děsivé

"Chovat se jako normální občan, normální mediální firma a dělat něco prospěšného pro společnost není snadné, je to dokonce děsivé. Probíhající politický boj lidi naplňuje velkými obavami," konstatoval Tony Tsoi. Upozornil přitom, že mnoho stoupenců demokracie čelí pronásledování a očerňování.

"Jako obchodník často cestuji do pevninské Číny a zpět a musím přiznat, že při každém překročení hranic jsem cítil strach," řekl Tsoi.

Podle podnikatele navštívilo v průběhu minulého měsíce stránky House News denně 300.000 různých uživatelů, přesto ale server nevykazoval zisky. Toto je "abnormální společnost". "V Hongkongu jsou narušené nejen základní hodnoty, ale i trh," podotkl. Navzdory popularitě serveru prý velké společnosti nezveřejňovaly na jeho stránkách reklamy kvůli jeho kritickému postoji vůči hongkongské vládě a Pekingu.

ČTĚTE TAKÉ:

Demonstrace za reformy

Statisíce lidí vyšly v Hongkongu tento měsíc do ulic demonstrovat za volební reformy. Zatímco Peking a hongkongská vláda trvají na tom, aby kandidáty na nejvyššího představitele města jmenoval výbor složený z elit se silnými vazbami na Peking, aktivisté žádají nominování kandidátů veřejností.

House News

Obchodník Tsoi založil stránku House News se třemi dalšími podnikateli v červenci 2012, aby vedli kampaň proti vládnímu plánu zavést ve školách "morální a národní vzdělávání", které mnozí občané Hongkongu považovali za "vymývání mozků" propagandou ve prospěch Pekingu. Na serveru zveřejňovali zprávy z politického, obchodního i společenského života.

Aktivisté budí obavy Pekingu svým plánem shromáždit 10 000 lidí, kteří by zablokovali finanční čtvrť města, pokud úřady v příštích měsících nepředloží návrh prodemokratických reforem v souladu s mezinárodními standardy. Tsoi je jednou z osobností, které slíbily, že se protestů zúčastní.

Počátkem července hongkongská novinářská asociace ve své zprávě konstatovala, že uplynulých 12 měsíců bylo "nejtemnějších pro svobodu slova za několik posledních desetiletí". Mezinárodní organizace Reportéři bez hranic zařadila ve svém posledním hodnocení svobody tisku Hongkong na 61. místo, což znamená strmý pád oproti 18. příčce v roce 2002, napsala agentura AP.

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...