1. září 2014 11:35 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Napětí v Hongkongu: policie rozháněla prodemokratické aktivisty

Peking oznámil, že pro volby nejvyššího hongkongského představitele v roce 2017... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peking oznámil, že pro volby nejvyššího hongkongského představitele v roce 2017... | foto: Reuters

HONGKONG Prodemokratické protesty v Hongkongu přerůstají v otevřené střety s bezpečnostními složkami. Tamní policie v pondělí rozehnala pepřovým sprejem aktivisty, kteří zaútočili na kontrolní stanoviště u vchodu do kongresového střediska, kde právě vysoký čínský představitel vysvětloval rozhodnutí Pekingu neposkytnout bývalé britské kolonii plnou demokracii.

Peking v neděli oznámil, že pro volby nejvyššího hongkongského představitele v roce 2017 nepovolí přímý výběr kandidátů; nadále jejich "předvýběr" bude provádět speciální výbor, a až poté o nich budou rozhodovat voliči. Vysvětlit toto rozhodnutí do Hongkongu přijel Li Fej, náměstek generálního tajemníka výkonného výboru čínského Národního lidového kongresu.

Prodemokratičtí aktivisté uvnitř budovy jeho projev přerušovali výkřiky "hanba" a skandováním hesel. Poté je ze sálu vyvedla ochranka, uvedla agentura Reuters.

K TÉMATU:

Hongkong se vrátil pod britskou správu v roce 1997 s příslibem zachování široké autonomie a řady svobod, které obyvatelé pevninské Číny nemají. Tato politika vešla ve známost pod názvem "jedna země - dva systémy".

Aktivisté z hnutí Occupy Central už pohrozili, že budou blokovat hongkongskou finanční čtvrť, dokud Peking území nezaručí plnou demokracii.

Lidovky.cz, ČTK