Pondělí 10. května 2021svátek má Blažena 9 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Hovoří s duchy a léčí nemoci. Co ohrožuje existenci čínských šamanů?

Tradiční čínský šaman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tradiční čínský šaman. | foto: YoutubeReprofoto

Čchiou-kcha (ČÍNA) Čínský šaman oděný do tmavého šatu a zeleného klobouku obrací stránky ve staré čarodějnické knize a tvrdí, že umí předpovídat budoucnost. Jeho profese je však v časech masové migrace do měst ohrožena. "Ke zjevení ducha je zapotřebí vykonat starobylé obřady," vysvětluje čtyřiasedmdesátiletý Čao Fu-čcheng, jenž údajně vchází ve spojení s říší zesnulých ve své malé dřevěné chýši v hornaté autonomní oblasti Kuang-si na jihu Číny.

V zapadlé vesničce Čchiou-kcha, přístupné po jediné blátivé cestě mezi rýžovými poli, přijímá Čao stále mnoho vesničanů, kteří stejně jako on věří v moc duchů.

K TÉMATU:

"Duchové mohou způsobit nemoc, ale nesnědí vás," říká třináctiletý Čao Te-čching. Má stejné jméno jako šaman i jako mnoho rodin z této vesnice. Chlapec se však raději poohlíží po motorkách, které si ti starší přivážejí z města. Rozhodně chce vesnici opustit, jen co ukončí školu. Přidá se tak ke snad největší migraci v dějinách, kdy na 300 milionů Číňanů opustilo za posledních 15 let venkov a usadilo se ve městech, upozorňuje agentura AFP.

Hra na bubínek a volský roh

Šaman Čao Fu-čcheng se specializoval na léčitelství a předpovídání budoucnosti. "Trochu hovořím s duchy, hraji na bubínek a dýchám do volského rohu," říká. Onoho slunného jitra souhlasil, že předpoví budoucnost návštěvníkovi středních let.

Podle data narození zkoumá lunární kalendář, mumlá si jakési výpočty a pak bádá v tlusté knize. "Až vám bude devětatřicet let, váš život se zkomplikuje. Nemáte se však čeho bát," oznamuje klientovi.

Za takzvané kulturní revoluce v Číně z let 1966-1976 bylo mnoho šamanů usmrceno nebo pronásledováno ve jménu boje proti "feudálním pověrám". Vyvolávači duchů ve vesnici Čchiou-kcha vyprávějí, že ukrývali své knihy až do té doby, dokud počátkem 80. let pronásledování nepřestalo.

Poté měli šamani zase dost klientů, neboť s ekonomickými změnami prudce vzrostly výdaje na lékařskou péči. Ve vesnici je jen pár stovek obyvatel, ale několik vyvolávačů duchů.

Z venkova má zmizet dalších 300 milionů lidí

Ve vesnicích provincie Kuang-si ale k šamanům už nechodí jedna část populace, a to mládež. Většina mladých lidí odchází po střední škole do města, kde mohou mít mzdy mnohem vyšší, než kdyby pracovali jako rolníci či dřevorubci.

Čína se připravuje na to, že v nadcházejících deseti letech z venkova odejde dalších 300 milionů lidí, takže tisíce obcí budou téměř prázdné. Šamani z vesnice Čchiou-kcha se proto obávají, že nebudou mít komu předávat starobylé rituály, jimž hrozí stejně jako místním kulturním tradicím zapomnění.

Provincie Kuang-si

Provincie Kuang-si

"Tímto povoláním si moc nevyděláte, lidé mají větší příjmy, když odejdou do města," přiznává šaman Čao Ťin-tchaj. Jeho syn zůstává ve vesnici kvůli následkům poranění při nehodě v továrně. V magické praktiky svého otce však věří jen málo.

Místní expert Jang Šeng-wen studuje zdejší šamanské tradice. Obává se důsledků urbanizace. "Šamani nevymizeli, ale jejich počet znepokojivě klesá," říká. "Za třicet let možná ještě šamani budou, ale co potom?" klade si otázku.

,

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Lidé v okolí Vrbětic protestovali po výbuších proti skladu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z IMEX group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Vjezd do bývalých muničních skladů ve Vrběticích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky
Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky

Mnoho drogerií nabízí hodně výhod, ale žádná jako ROSSMANN. Pro maminky je zde speciální program Rossmánek, díky kterému získáte výhodné slevy,...