Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Hovoří s duchy a léčí nemoci. Co ohrožuje existenci čínských šamanů?

Tradiční čínský šaman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tradiční čínský šaman. | foto: YoutubeReprofoto

Čchiou-kcha (ČÍNA) Čínský šaman oděný do tmavého šatu a zeleného klobouku obrací stránky ve staré čarodějnické knize a tvrdí, že umí předpovídat budoucnost. Jeho profese je však v časech masové migrace do měst ohrožena. "Ke zjevení ducha je zapotřebí vykonat starobylé obřady," vysvětluje čtyřiasedmdesátiletý Čao Fu-čcheng, jenž údajně vchází ve spojení s říší zesnulých ve své malé dřevěné chýši v hornaté autonomní oblasti Kuang-si na jihu Číny.

V zapadlé vesničce Čchiou-kcha, přístupné po jediné blátivé cestě mezi rýžovými poli, přijímá Čao stále mnoho vesničanů, kteří stejně jako on věří v moc duchů.

K TÉMATU:

"Duchové mohou způsobit nemoc, ale nesnědí vás," říká třináctiletý Čao Te-čching. Má stejné jméno jako šaman i jako mnoho rodin z této vesnice. Chlapec se však raději poohlíží po motorkách, které si ti starší přivážejí z města. Rozhodně chce vesnici opustit, jen co ukončí školu. Přidá se tak ke snad největší migraci v dějinách, kdy na 300 milionů Číňanů opustilo za posledních 15 let venkov a usadilo se ve městech, upozorňuje agentura AFP.

Hra na bubínek a volský roh

Šaman Čao Fu-čcheng se specializoval na léčitelství a předpovídání budoucnosti. "Trochu hovořím s duchy, hraji na bubínek a dýchám do volského rohu," říká. Onoho slunného jitra souhlasil, že předpoví budoucnost návštěvníkovi středních let.

Podle data narození zkoumá lunární kalendář, mumlá si jakési výpočty a pak bádá v tlusté knize. "Až vám bude devětatřicet let, váš život se zkomplikuje. Nemáte se však čeho bát," oznamuje klientovi.

Za takzvané kulturní revoluce v Číně z let 1966-1976 bylo mnoho šamanů usmrceno nebo pronásledováno ve jménu boje proti "feudálním pověrám". Vyvolávači duchů ve vesnici Čchiou-kcha vyprávějí, že ukrývali své knihy až do té doby, dokud počátkem 80. let pronásledování nepřestalo.

Poté měli šamani zase dost klientů, neboť s ekonomickými změnami prudce vzrostly výdaje na lékařskou péči. Ve vesnici je jen pár stovek obyvatel, ale několik vyvolávačů duchů.

Z venkova má zmizet dalších 300 milionů lidí

Ve vesnicích provincie Kuang-si ale k šamanům už nechodí jedna část populace, a to mládež. Většina mladých lidí odchází po střední škole do města, kde mohou mít mzdy mnohem vyšší, než kdyby pracovali jako rolníci či dřevorubci.

Čína se připravuje na to, že v nadcházejících deseti letech z venkova odejde dalších 300 milionů lidí, takže tisíce obcí budou téměř prázdné. Šamani z vesnice Čchiou-kcha se proto obávají, že nebudou mít komu předávat starobylé rituály, jimž hrozí stejně jako místním kulturním tradicím zapomnění.

Provincie Kuang-si

Provincie Kuang-si

"Tímto povoláním si moc nevyděláte, lidé mají větší příjmy, když odejdou do města," přiznává šaman Čao Ťin-tchaj. Jeho syn zůstává ve vesnici kvůli následkům poranění při nehodě v továrně. V magické praktiky svého otce však věří jen málo.

Místní expert Jang Šeng-wen studuje zdejší šamanské tradice. Obává se důsledků urbanizace. "Šamani nevymizeli, ale jejich počet znepokojivě klesá," říká. "Za třicet let možná ještě šamani budou, ale co potom?" klade si otázku.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?