„Existuje-li jedna věc, která mě na památce holokaustu děsí, pak jsou to odporné trendy, jež se objevily v celé Evropě, a v Německu především, před nějakými 70, 80 a 90 lety, a rozpoznání důkazů těchto trendů zde, mezi námi, v roce 2016. Není nic snazšího než nenávidět ty, kteří jsou jiní; není nic snazšího než rozsévat hrůzu a teror; není nic snazšího než chovat se jako zvěř, přizpůsobit se a být povýšený.“
‚Chtěli jsme spálit něco arabského.‘ Vrazi mladého Palestince čelí soudu![]() |
Projev generála Jaira Golana, zástupce hlavy izraelské armády, zazněl minulý týden v předvečer Dne památky obětí holokaustu, jejichž zmařené životy si Izrael letos připomínal 5. května. Golanova slova, jimiž varoval své spoluobčany před nebezpečným opakováním krvavých dějin, se z večerního ceremoniálu v budově vědeckého institutu okamžitě rozlétla ven do světa - a vyvolala tam nemalé pobouření.
Přišla jen nedlouho poté, co seržant izraelské armády Elor Azaria přímou ranou do čela zastřelil zraněného palestinského útočníka - čin, který izraelská vojenská prokuratura vyšetřovala jako možnou vraždu a který lidsko-právní aktivisté nazvali pouliční popravou, připomíná The Washington Post.
Případ izraelskou společnost rozpoltil: zatímco někteří Azariu odsuzují a volají po jeho potrestání, jiní jeho kontroverzní březnový zákrok oslavují jako hrdinství a na seržantovi podporu vycházejí po tisících do ulic. Masovou dubnovou demonstraci na Rabinově náměstí v Tel Avivu poznamenaly nejen násilné incidenty, ale rovněž z davu zaznívající výkřiky „Smrt Arabům!“
Vyprávět jiný příběh než Izrael. Muzeum jako most mezi roztříštěnými Palestinci![]() |
Izrael v posledních měsících zasáhla vlna smrtících útoků páchaných Palestinci a řada odborníků varuje před třetí intifádou. Od loňského října zahynulo rukou palestinského atentátníka 29 izraelských a pět cizích občanů. Na druhé straně barikády leží 180 těl Palestinců, usmrcených buď jako pachatelé útoků, nebo během střetů s izraelskými vojáky.
Útok na Izrael vs. hlas morálky
Smířlivá slova generála Golana popudila nejen vyznavače antipalestinských sentimentů, ale také jestřáby izraelské politiky. Golanův projev byl „nehorázný“ a „nepodložený“, rozčilil se v neděli premiér Benjamin Netanjahu a dodal, že generál „znehodnotil“ památku šesti milionů lidí zavražděných nacistickou mašinérií. Ministr kultury a sportu Miri Regev vyzval Golana k neprodlené rezignaci s tím, že je „nepřípustné, aby se zástupce náčelníka armády, uniformovaný důstojník, podílel na delegitimizaci Izraele.“
Jiní však nesouhlasí. Lídr izraelské opozice Jicchak Herzog Golana ocenil jako odvážného muže a prohlásil na jeho adresu, že „blázni, kteří na něj teď chtějí začít křičet, by si měli uvědomit jedno: takhle zní morálka a zodpovědnost.“
Na obranu Golana se postavil mimo jiné i komentátor známého listu Haaretz Chemi Šalev, který napsal: „Golanova nerozvážnost je očividná od jeho osvěžujícího projevu, jímž ustoupil od líčení Izraele jako věčné oběti a varoval před rostoucí netolerancí, která by (zemi) mohla změnit také v možného pachatele. Předpokládám, že Golan věděl, že jeho slova budou zveřejněna, že si byl vědom otřesů šoku, kterým vystaví Izrael a části židovského světa, nadto v tak citlivý den, a že si byl plně vědom také toho, že se z něj v několika hodinách stane veřejný nepřítel č. 1. pro izraelské pravičáky a samozvané židovské patrioty v cizině. Jestli to nevěděl, je idiot, pokud to věděl, a přesto promluvil, je šílenec, minimálně co do kariéry, ale ještě víc hrdina.“
Kauza Jaira Golana není první svého druhu. Kritika pršela také na hlavu ministra obrany Mošeho Jaalona, jenž o stoupencích seržanta Elora Azarii řekl, že „nepodporují naše zákony a hodnoty“. Podobný osud potkal i Golanova nadřízeného, náčelníka Generálního štábu Izraelských obranných sil Gadiho Eisenkota. Ten během debaty se středoškolskými studenty ujistil, že si nepřeje, aby „voják vyprázdnil zásobník do dívky s nůžkami“.